KİTAP SEVDALISI GENÇLER TRENLE ANADOLU’YU KEŞFEDİYOR

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sivas Valiliği ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü işbirliğiyle kitap okumaya gönül vermiş lise öğrencilerine yönelik “Kitapların Gölgesinde Kadim Tarihe Yolculuk” etkinliği düzenlendi. RAYBÜS ile gerçekleştirilen gezide kitap sevdalısı gençlere Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Dursun Yıldırım ve demiryolcu yetkililer eşlik etti.
09/07/2021 05:00

KİTAP SEVDALISI GENÇLER TRENLE ANADOLU’YU KEŞFEDİYOR

Sivas’ta akademik başarısı yüksek, kitap okumaya gönül vermiş lise öğrencilerine yönelik “Kitapların Gölgesinde Kadim Tarihe Yolculuk” gezi etkinliği düzenlendi. Sivas Valiliği himayesinde ve TCDD Taşımacılık A.Ş. desteğiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğünce gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler, raybüs ile Divriği’ye yolculuk etti. Kitap sevdalısı öğrencilere Sivas Valisi Salih Ayhan ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Dursun Yıldırım da eşlik etti. Yaklaşık 2 saat 45 saat süren yolculuk esnasında Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri mini bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. Yolculuk süresince öğrenciler, “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” dolayısıyla belirlenen kitapları okuyarak, birbirleri ile bilgi paylaşımında bulundu.

“Kitapların Gölgesinde Kadim Tarihe Yolculuk" Etkinlikleri Kapsamında Öğrenciler İçin 3 Sefer Daha Düzenlenecek.

Öğrenciler, Divriği gezisi kapsamında ilk olarak ilçeye cazibe katan Cam Seyir Terasını gezdi. Burada öğrencilere eşlik Vali Ayhan, “Öğrencilerimize kültürel geziler düzenleyerek ilçelerimizi tanıtıyoruz.” dedi. Öğrenciler daha sonra Divriği Ulu Camii ve Hüma Hatun Sokak ile Divriği’nin tarihi ve turistik yerlerini de gezerek yakından tanıma fırsatı buldu. Program kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akkaya da öğrencilerle bir araya gelerek “Yunus Emre ve Türkçe Yılı dolayısıyla öğrencilere Yunus Emre'den şiirler okudu ve “Gelin Tanış Olalım” isimli kitabı değerlendirdi.

Sivas Valiliği himayesinde ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü desteğiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğünce "Kitapların Gölgesinde Kadim Tarihe Yolculuk" etkinlikleri kapsamında öğrenciler için 3 sefer daha düzenlenecek.

Covid-19 tedbirlerine dikkat edilerek Sivas Kongresi'nin 102. Yılı olması dolayısıyla her bir sefere 102 öğrenci, 18 öğretmen katılıyor.  

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ