BURSA VE KARAMAN’DAN SONRA ANTALYA VE ALANYA’YA KOMBİNE TAŞIMACILIK BAŞLIYOR

Kademeli normalleşme kararları doğrultusunda 10 Temmuz’dan itibaren halen devam eden Bursa ve Karaman’ın yanı sıra Antalya, Alanya’ya yüksek hızlı tren artı otobüs bağlantılı kombine taşımacılık başlıyor.
09/07/2021 05:00

BURSA VE KARAMAN’DAN SONRA ANTALYA VE ALANYA’YA KOMBİNE TAŞIMACILIK BAŞLIYOR

Günlük sefer sayısı 26’dan 36’ya çıkarılan ve Ankara-İstanbul hattında ilk seferlerini “Ekspres YHT” olarak hizmet verecek olan yüksek hızlı trenler, aynı tarihten itibaren Ankara-Konya-Karaman, İstanbul - Konya- Karaman, Ankara - Eskişehir - Bursa, Konya-Eskişehir-Bursa, Ankara-Antalya-Alanya, İstanbul-Antalya-Alanya hatlarında YHT artı otobüs bağlantısıyla kombine taşımacılık hizmeti verecek.

YHT seferlerinin artırılmasıyla günlük 4 bin 542, toplamda 16 bin 92 ilave kapasite sağlayan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü YHT artı kombine taşımacılık ile sadece YHT’lerin ulaştığı şehirlere değil, yakın şehirlere de seyahat süresini önemli oranda düşürüyor.

YHT artı otobüs bağlantısıyla seyahat süreleri;  Ankara- Eskişehir-Bursa 4 saat, Konya-Eskişehir-Bursa 4 saat 15 dakika, Ankara-Konya-Karaman 3 saat 35 dakika, İstanbul-Konya-Karaman 6 saat 55 dakika, Ankara- Konya- Antalya 7 saat 20 dakika, Ankara-Konya -Alanya 7 saat 30 dakika, İstanbul-Konya-Antalya 10 saat 30 dakika, İstanbul-Konya-Alanya 10 saat 45 dakika  olacak.

YHT artı otobüs bağlantılı kombine taşımacılıkla seyahat süresinde önemli tasarruf sağlanırken, konforlu, rahat, ekonomik bir yolculuk imkanı sunuluyor. İstanbul- Antalya-Alanya arasındaki seyahat süresinin otobüsle 12-14 saat olduğu dikkate alındığında, YHT artı otobüs bağlantısıyla bu sürenin yaklaşık 10 saat 30 dakikaya inmesi, vatandaşların tatil amaçlı seyahatlerinde çok önemli rahatlık ve kolaylık sağlıyor.

Bugüne kadar 57 milyon yolcuya hizmet veren yüksek hızlı trenlerin otobüs bağlantılı kombine taşımacılığa en fazla talep Ankara-Eskişehir-Bursa, Konya-Eskişehir-Bursa hatlar için oldu. Bu hatlarda bugüne kadar 1.596.925 kişi YHT otobüs bağlantısını tercih ederek hem konforunu hem de zaman tasarrufu sağladı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ