SOMA VE TUNÇBİLEK'TEN YARDIM KÖMÜRLERİNİN YOLCULUĞU BAŞLADI

Cumhurbaşkanlığı Kararı gereğince TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü tarafından taşınan yardım kömürlerinin bu yılki ilk partisinin yer aldığı trenler, Soma ve Tunçbilek’ten yola çıktı.
04/07/2021 02:00

SOMA VE TUNÇBİLEK'TEN YARDIM KÖMÜRLERİNİN YOLCULUĞU BAŞLADI

Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda Türkiye Kömür İşletmeleri ile TCDD Taşımacılık AŞ arasında yardım kömürlerinin demiryoluyla taşınması amacıyla protokol imzalandı.

Türkiye Kömür İşletmeleri, TCDD Taşımacılık AŞ ile Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ortaklığıyla bu yıl 550 bin ton yardım kömürünün ulaştırılması planlandı.

Ortalama 1400 kilometre yol katedecek yardım kömürü trenlerinin güzergahı Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Muş, Bingöl, Bitlis, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars'tan oluşuyor.

Kömürler, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'daki demiryolu bulunmayan illere ise en yakın demir yolu istasyonlarından kara yolu araçlarına aktarma yapılarak kombine taşımacılıkla ulaştırılacak.

2003'ten bugüne kadar 7 milyon 237 bin ton yardım kömürü, demiryoluyla özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerine gönderildi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ