3 TEMMUZ DÜNYA MAKİNİSTLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Kökleri 165 yıla dayanan demiryolu kültürümüzde makinistlik mesleğinin ayrı bir yeri vardır. 1213 kilometresi yüksek hızlı demiryolu hattı olmak üzere toplam 12 bin 803 kilometre demiryolu ağında günde binlerce yolcuyu sağ salim, binlerce ton yükü güvenle ulaştırmak hiç de kolay bir sorumluluk değildir.
03/07/2021 02:00

3 TEMMUZ DÜNYA MAKİNİSTLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

7/24 365 gün her koşulda tren tekerleğinin dönmesini sağlayan başta makinistlerimiz olmak üzere tüm demiryolcu kardeşlerimle ne kadar gurur duysak azdır.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak emniyet kültürünün içselleştirilmesi ve güvenli bir taşımacılığın gerçekleştirilmesi hedefimizde, makinistlerimizin iyi bir eğitim ve denetim mekanizması içerisinde en sağlıklı şekilde görevlerinin başında olması büyük önem taşımaktadır. Bu bilinç içerisinde onların sorunlarına hızla çözümler bulmak ve gönül rahatlığı içerisinde görevlerinin başında olmalarını sağlamak üzere tüm imkanlar seferber edilmektedir.

2003 yılından beri hükümetlerimizin desteği ile Edirneden Karsa, Samsundan Mersine, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile Çinden Londraya uzanan işletmecilik hinterlandımızda hepimizin yükü ve sorumluluğu artmaktadır.

Yönetim olarak bizler, bu ağır ve meşakkatli görevi yerine getiren her bir makinistimizin çok kıymetli olduğu bilinci içerisindeyiz. Onların  demiryolu ulaşımının gerektirdiği dünya ölçeğinde bilgi, tecrübe ile donatılmasına, sorunlarının çözümlenmesine, daha iyi ve daha güzel koşullarda görev yapmalarına destek olurken başta makinistlerimiz olmak üzere tüm demiryolcuların birinci önceliğinin emniyet  emniyet emniyet   olmasını istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, makinistlerimizin ve dünya makinistlerinin 3 Temmuz Dünya Makinistler Gününü kutlarken emekli makinistlerimize selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Ebediyete intikal etmiş tüm makinist kardeşlerime Allahtan rahmet diliyorum.

 

Hasan Pezük

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ