EMNİYET KÜLTÜRÜ VE FARKINDALIĞI TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile birlikte “Emniyet Kültürü ve Farkındalığı Toplantıları’nda” yerinde çözüm, yerinde dönüşüm programı kapsamında Ankara- Zonguldak hattında incelemelerde bulundu.
25/06/2021 01:00

EMNİYET KÜLTÜRÜ VE FARKINDALIĞI TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile birlikte “Emniyet Kültürü ve Farkındalığı Toplantıları’nda” yerinde çözüm, yerinde dönüşüm programı kapsamında Ankara- Zonguldak hattında incelemelerde bulundu. 

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun beraberindeki heyetle birlikte Emniyet Kültürü ve Farkındalığı Toplantıları’nda “Yerinde Çözüm, Yerinde Dönüşüm” programı kapsamında Ankara, Çankırı, Zonguldak illeri ve Irmak, Kurşunlu, Karabük ilçelerine ziyaretler ederek incelemelerde bulundu.

“Emniyet Kültürü ve Farkındalık Treni”nde düzenlenen mobil toplantılarda Ankara- Zonguldak hattındaki çalışmalar ile devam eden ve yeni projeler masaya yatırıldı.

“ Ekip ruhu içerisinde günde milyonlarca yolcu ve binlerce ton yükü ulaştırıyoruz”

İstasyonlarda personel ile görüşen Pezük, TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün 165 yıllık köklü bir geçmişe ve kültüre sahip kurumun parçası olduğunu belirterek şunları söyledi:

“TCDD ailesinin bir üyesi olarak tüm demiryolcu kardeşlerimle birlikte ülkemize hizmet veriyoruz. Demiryolu altyapı ve tren işletmecisi olarak amacımız en güvenli, en kaliteli hizmet sunulmasını sağlamaktır. Trenin güvenle raylarda ilerlemesi için başta kaliteli bir yola ihtiyacı var. Emniyetli trafik yönetimine ihtiyacı var. Dolayısıyla TCDD ve TCDD Taşımacılık olarak  ekip ruhu içerisinde günde milyonlarca yolcuyu, milyonlarca ton yükü sağ salim ulaştırmanın mutluluğu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.”

Emniyet kültürünün içselleştirilmesinden ve uygulanmasından herkes sorumlu”

Emniyet kültürünün içselleştirilmesi ve insanların kuralları esnetemeyeceği bir sistemin kurulması için eğitim, denetim, ceza ve ödül mekanizmalarının birlikte harekete geçirileceğinin altını çizen Pezük, “Özellikle insan kaynaklı hatalar ve kurallara uymama nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi yönünde tüm tedbirlerin alınması için gerekli talimatlar verildi. Başarılarımız kadar eksikliklerimizi de kabul edip bunları en kısa zamanda giderecek ve gerekli çalışmaları yaparak yolumuzda ilerleyeceğiz. Özverili, fedakar demiryolcu camiasının ortaya koyduğu başarılı hizmetlerin, emniyet kültürünün içselleştirilmemesi, kurallara uyulmaması, dikkatli ve özenli davranılmaması sonucu meydana gelen kazalarla gölgelenmesine kesinlikle müsaade edilmeyecektir.” dedi.

Pezük, emniyet kültürünün içselleştirilmesinde ve uygulanmasında her kademedeki yönetici, sahada görev yapan ve tren üstü personel kadar, tüm demiryolcuların sorumlu olduğunu da hatırlattı.

“Biz hep birlikte TCDD’yiz”

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da yaptığı konuşmada “Demiryolu emniyetinin demiryolu işletmesinden önce geldiğini mutlaka bilmenizi istiyoruz. Emniyetsiz bir işletmecilik yapılamaz. TCDD ve TCDD Taşımacılık  AŞ Genel müdüründen, en ücra köşede çalışan arkadaşlarımıza kadar bu bilinci bu kültürü alması zaruridir. Bu kültürden uzaklaşmanın neticesinin sonuçları acı olmaktadır. Çalışanımız makinistimiz, işçimiz, yolcumuz bizim için çok önemli, en büyük değerimiz. Herkes yaptığı her işte önce emniyeti düşünecek.” dedi.

Uygun, “Biz biriz. Ayrımız gayrımız yok. Kurumsal olarak biriz, ülke olarak biriz. Tekerlek raydan ayrılamaz, bir bütündür. Yaptığımız her iş ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Ekip ruhuyla çalışma bizlere çok şey kazandıracaktır. Biz hep birlikte TCDD’yiz” diye sözlerini sürdürdü.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ