PEZÜK ADANA BÖLGESİNDE İNCELEMELERİNE DEVAM ETTİ

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, Adana Bölge Müdürlüğüne bağlı işyerlerini ziyaretlerini sürdürürken bölge yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetlerini yerinde inceledi ve işler hakkında bilgi aldı.
18/06/2021 05:00

PEZÜK ADANA BÖLGESİNDE İNCELEMELERİNE DEVAM ETTİ

Turne kapsamında Loko Bakım Atölyesi Müdürlüğünü ziyaret eden Pezük, etkin ve verimli bir işletmecilik için tüm loko bakım atölyelerinin önemine vurgu yaparak, “Lokomotiflerin periyodlara uygun olarak bakımlarının yapılması çok büyük önem taşıyor. Bu konuda en küçük ihmal tüm faaliyetlerimizin sekteye uğramasına yol açar. Adana Bölgemiz yük ve yolcu taşımacılığı açısından çok önemli bir bölgemiz. Atölyede görev alan tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Teşekkür ediyorum.” dedi.

Mersin Uluslararası Limanına geçen Pezük “Mersin uluslararası limanın Gaziantep, Konya, Kahramanmaraş, Kayseri, Ankara ile diğer sanayi şehirlerine ve uluslararası demiryolu hatlarına bağlantısı bulunmaktadır. Doğu Akdeniz'in önemli limanlarından biri olan Mersin limanı; İç Anadolu, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nin ithalat-ihracat kapısı olmanın yanında Ortadoğu ülkelerinin transit merkezidir.  Liman, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile bağlantılı olarak giderek önem kazanmaktadır. Ülkemizin stratejik konumunun avantajlarını kullanarak lojistik üs olma hedefimizi gerçekleştirirken demiryolu+denizyolu, demiryolu +karayolu kombine taşımacılığın önemi çok büyüktür. Bu konudaki çalışmalarımızı da geliştirerek kararlılıkla sürdürmeye devam ediyoruz .” dedi.

“Konya-Karaman-Mersin-Adana hızlı demiryolu hattı tamamlandığında saatte 200 kilometre hızla seyahat edebileceğiz.”

Adana Bölgesinin gelecekte hızlı tren işletmeciliğinin yapıldığı bölgeler arasına katılacağını belirten Pezük, “ Sayın Bakanımızın da açıkladığı üzere; Konya –Karaman demiryolu hattının çok yakın bir gelecekte işletmeye alınmasıyla Karaman birçok şehre çok yakınlaşacak. Bu güzel gelişmeler bağlamında 237 kilometrelik Konya-Karaman-Ulukışla Hızlı Tren Hattı Projesinin Karaman-Ulukışla kesiminde çalışmalar ile Aksaray-Ulukışla-Yenice Hızlı Tren Hattı'nda ihale hazırlıkları devam ediyor. Bu projeler ile Adana ve diğer şehirlerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı daha dinamik hale gelecektir. Konya-Karaman-Mersin-Adana arasındaki tüm kesimlerin yapımı tamamlandığında hat üzerinde saatte 200 kilometre hızla seyahat edebileceğiz. Adana Bölgemizin bu anlamda sorumluluk ve görev alanı genişleyecektir." dedi.

Pezük, incelemelerine Tırmıl Lojistik Müdürlüğü, RAYVAG Vagon Bakım İşletmesi, İSDEMİR ve Limakport Liman ziyareti ve İSKENDERUM işyeri ziyaretleri ile devam etti.

Pezük, tüm işyerleri ziyaretinde emniyet bilincini yerleştirmek adına personelin kuralları esnetemeyeceği bir sistem kuracaklarına dikkat çekerek, herkesin bu sorumluluğu taşıması gerektiğinin altını çizdi.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ