TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ PEZÜK YHT VE MARMARAY’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan PEZÜK, 23 Mayıs 2021 Pazar günü İstanbul’da yüksek hızlı tren (YHT) ve Marmaray’da incelemelerde bulundu.
24/05/2021 06:00

TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ PEZÜK YHT VE MARMARAY’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Çeşitli istasyonlarda YHT ve Marmaray araçlarını yerinde inceleyen Pezük, demiryolcuların ortak amacının millete en iyi hizmeti sunmak olduğu belirtti.

Pezük, İstanbul işyerlerini inceleme gezisi kapsamında; YHT Söğütlüçeşme istasyonunu ziyaret ederek hizmetler konusunda bilgi aldı. Daha sonra Marmaray hattında Ayrılık Çeşmesi, Yenikapı, Kazlıçeşme istasyonları ile Marmaray araçlarını yerinde inceleyen Pezük, İstanbul Bölgesinde görev yapan demiryolculara selamlarını, sevgilerini iletti.

Yüksek hızlı trenlerin işletmeye alındığı günden bugüne kadar yaklaşık 56 milyon 800 yolcuya hizmet verdiğini hatırlatan Pezük, “ Yüksek hızlı trenlerimiz neredeyse bir buçuk yıldır pandemi koşulları içerisinde hizmet veriyor. Bu koşullarda en önemli şey halkımıza sağlıklı bir seyahat imkanı sunmaktır. Bu kapsamda, yüksek hızlı trenlerimizin ve diğer trenlerimizin temizliğini, hijyenini titizlikle sağlıyoruz. Halen pandemi koşulları içeresinde yüzde 50 kapasiteli olarak günde toplam 22 seferle hizmet sunuyoruz.  Pandemi sonrasında YHT,  Marmaray ile seyahatlerde çok önemli artışlar olacağı muhakkaktır. İstanbul Bölgemizde kademeli normalleşme ve sonrası için çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.   

“Marmaray’da günde 285 seferle hizmet veriliyor”

Asya ile Avrupa kıtalarını arasında kesintisiz demiryolu ulaşımına imkan sağlayan Marmaray’da işletmeye alındığı günden bugüne kadar 544 milyon yolcu taşındığını hatırlatan Pezük, şu noktaların altını çizdi: “ Gebze-Halkalı, Zeytinburnu- Maltepe iç ve dış döngüde günde 15 dakika aralıklarla toplam 285 sefer yapıyoruz. Marmaray setlerimizin temizliği ve hijyeni de titizlikle yapılıyor. İstanbul’un şehir içi toplu ulaşımının kalbi haline gelen Marmaray’da pandemi nedeniyle yolcu sayılarında düşüşler olsa da kısıtlama olmayan günlerde ortalama 300 bin kişiyi ulaştırıyoruz. Bu rakam pandemi öncesi 500 binlere kadar çıkıyordu. Pandemi sonrasında bu rakamlar yine katlanacak. Hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Marmaray ayrıca şehir içi ulaşımın yapılmadığı saatlerde yük taşımacılığına hizmet veriyor. Ortalama 4 yük treni geçiş yapıyor. Bu sayı artabiliyor. Tüm bu hizmetler bilgi birikimi, deneyimin yanı sıra çok büyük dikkat ve koordinasyonu gerektiriyor. İstanbul Bölgesindeki arkadaşlarımı kutluyorum.”

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ