BAKAN KARAİSMAİLOĞLU GENÇLERLE BULUŞTU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda “Birlikte İleriye” projesi kapsamında tarihi Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen lansmanda gençlerle biraraya geldi ve onlardan gelen soruları yanıtladı.
20/05/2021 10:00

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU GENÇLERLE BULUŞTU

 “Birlikte Geleceğe’ isimli projeyle gençlerle uzun soluklu bir etkileşim ve işbirliği hedeflediklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Çok önemli mühendislik projelerimiz var. Bu projeleri Türkiye’nin üreten gençleri ile paylaşmak istedik. 18-25 yaş arasındaki Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizi ve tüm gençlerimizi projelerimize ortak etmek istedik. Gençlerimiz dev projeleri bizzat yerinde görüp inceleyebilecekler.” dedi.

“Çok önemli mühendislik projelerimiz var. Bu projeleri Türkiye’nin üreten gençleri ile paylaşmak istiyoruz.”

Karaismailoğlu, “Bakanlığımız, ulaştırma ve altyapı yatırımları hayatın her noktasında var. Bugüne kadar birçok çok devasa projeyi vatandaşlarımızın hizmetine kazandırdık. Çok önemli mühendislik projelerimiz var. Bu projeleri Türkiye’nin üreten gençleri ile paylaşmak istedik. 18-25 yaş arasındaki Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizi ve tüm gençlerimizi projelerimize ortak etmek istedik. Dev projeleri bizzat yerinde görüp, inceleyebilecekler. Onların bize katkı sunabilmesi bizim de onları katkı sunabilmemiz için böyle bir projeyi hayat geçirdik. Gençlerimizin eğitimlerine katkı sunabilmek için, onlara tecrübe kazandırabilmek için bu tür projelerimizin sayısını inşallah arttıracağız” ifadelerine yer verdi.

“Lojistik bir süper güç olma yolunda Kanal İstanbul olmazsa olmaz bir projemizdir”

Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi’nin hangi aşamada olduğu ilgili yöneltilen bir soru üzerine “Projelerimizi hayata geçirirken 5-10 yılı değil, önümüzdeki yüzyılı planlıyoruz. 2053’ün 2071’in planlarını yapıyoruz. Şu an dünya ticaret hacmi 12 milyar ton, önümüzdeki 15 yıl içinde bu 35 milyar tona çıkacak. Bunun yüzde 90’ını denizyolu ile taşınıyor. Avrasya’nın tam ortasındayız. Lojistik konumumuzu avantaja dönüştürmemiz gerekiyor. Kuzey-Güney aksında trafik çok daha artacak. Bunlara hazırlıklı olmamız lazım. Bir tarafta transit gemiler var bir taraftan şehir içi gemiler var. Haziran ayı sonunda inşallah ilk köprü ile projemize başlayacağız. Güzergâhta 6 köprümüz var. Lojistik bir süper güç olma yolunda Kanal İstanbul olmazsa olmaz bir projemizdir” dedi.

“İstanbul’dan hızlı trene binen bir vatandaş Sivas’a kadar ulaşabilecek”

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı ile ilgili de konuşan Bakan Karaismailoğlu “İnşallah Haziran ayı sonunda İstanbul’dan hızlı trene binen bir vatandaş Sivas’a kadar ulaşabilecek. Ankara-Karaman hattını da aynı tarihlerde düşünüyoruz. 3 bin 500 km devam eden demiryolu hattımız var. Çok güzel devam eden projelerimiz var. Son 19 yılda olduğu gibi bundan sonra da bu projelerimizi vatandaşlarımızın hizmetine kazandırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Türkiye’nin önümüzdeki günlerde yerli bir treni olacak”

Bakan Karaismailoğlu, yerli otomobil ile ilgili yöneltilen bir soru üzerine Türkiye’nin yerli bir otomobilinin olmasının önemine değinerek; şunları aktardı:

“Kendi öz milli ve yerli bir aracınız oluyor. Dışa bağımlılıktan kurtuluyorsunuz. Türkiye’nin bir taraftan yerli bir otomobili olacak bir yandan da önümüzdeki günlerde yerli bir treni olacak. Bu müjdeyi veriyorum size. 160 km hıza ulaşabilen hızlı trenimizin imalatı Adapazarı’nda bitti. Bunun test sürüşlerine başladık. Test sürüşleri bitince seri üretime başlayacağız. Hem üreten hem ihraç eden bir ülke konumuna hızla ilerleyeceğiz.”

Bakan Karaismailoğlu; ayrıca hızlı tren projeleri başta olmak üzere; 5G teknolojisi, Türkiye’deki Mobil ve İnternet altyapısı, demiryolu projeleri, metro hatları, yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilen projeler olmak üzere gençlerden gelen soruları yanıtladı.

 

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ