KIYMETLİ YOLCULARIMIZ DEĞERLİ DEMİRYOLCULAR,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlatılan İstiklal Mücadelemiz, Türk Milletinin ölüm kalım savaşı olarak tarihe geçmiştir. “Ya İstiklal Ya Ölüm” inancı ile tüm Anadolu’ya yayılan bu mücadele sayesinde Türkiye Cumhuriyetimiz kurulmuş ve gelecek nesillerin vatan toprağına sahip olması sağlanmıştır.
19/05/2021 08:00

KIYMETLİ YOLCULARIMIZ DEĞERLİ DEMİRYOLCULAR,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de doğum günüm 19 Mayıs demesindeki manayı anlamak için 19 Mayıs 1919 tarihindeki şartları hiçbir zaman unutmamamız ve gelecek kuşaklara öğretmemiz çok büyük önem taşımaktadır. Atatürk bu nedenle bu günü, gençlere bayram olarak armağan ederken Gençliğe Hitabesi ile 19 Mayıs ruhunun sonsuza kadar yaşatılmasını istemiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Mücadelemiz sonrasında Genç Cumhuriyeti kurarken öncelikle demiryolu seferberliği başlatmış,  “Demiryolları bir ülkenin toptan tüfekten daha mühim bir emniyet silahıdır.” diyerek yabancı devletlerin elindeki demiryolu hatlarını millileştirmiş, yüzde 80’i Doğu bölgesinde olmak üzere 3 bin 500 kilometre demiryolu hattı inşa edilmesini sağlamıştır.

Bu anlamlı günde bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan için canını ortaya koyan şehitlerimizi şükranla anıyoruz. Ruhları şad mekanları cennet olsun.

Tüm gençlerin geleceğimizin en önemli teminatı olduğunu unutmadan hepsine sevgilerimizi gönderiyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun.

 

Hasan PEZÜK

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ