KIYMETLİ YOLCULARIMIZ, KIYMETLİ DEMİRYOLCULAR,

Mart 2020’den bu yana tüm dünyayı sarsan korona pandemisi, ekonomik ve toplumsal yaşantımızı derinden etkilemeye devam etmektedir. Bu süreçte ailemizde ve kendimizde sağlık sorunları yaşadık, ne yazık ki bazılarımız sevdiklerini kaybetti. Bu vesile ile hastalarımıza acil şifalar, hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum.
12/05/2021 09:00

KIYMETLİ YOLCULARIMIZ, KIYMETLİ DEMİRYOLCULAR,

Bu zor günlerde hayat  devam etmek zorundadır. Tüm yaşamın merkezinde yer alan ulaştırmada özellikle karayolu ve havayolu taşımacılığında daralmalar yaşanırken ticaretin devamlılığın sağlanmasında demiryolu taşımacılığı ön plana geçti. Şimdiden 2021 yılının ilk dört ayında 2020 yılına göre yurt içi ve yurt dışı taşımalarda yüzde 20’lik artış gerçekleştirdik.

7/24, 365 gün ulaştırma hizmeti veren TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak tam kapanma döneminde Cumhurbaşkanlığı Kararları çerçevesinde yüksek hızlı trenlerimiz, Marmaray ve Başkentray ile hizmet vermeye, yurt içi ve yurt dışı yük taşımacılığımıza devam ediyoruz.

Her zor koşulun insanoğluna önemli dersler verdiği muhakkaktır. Pandemi ile yaşadığımız bu zorlu süreçte özgürce nefes alabilmenin, açık havada yürüyebilmenin, dostlarla bir kahve içebilmenin, sevdiklerimizle bayram sofrasında bir araya gelebilmenin en büyük zenginliğimiz olduğunu anladık. Paylaşımı, dayanışmayı, kendinden başkasını düşünmeyi öğrendik.

İyilik, yardımlaşma, paylaşma gibi insanı insan yapan duygularımızın yüceldiği, toplumda huzurun ve mutluluğun arttığı dini bayramlarımızın önemini, güzelliğini anladık.

Bu bayramını da evlerimizde çekirdek ailemizle birlikte sağlıkla geçirdiğimiz için aslında çok şanslıyız.

Bu şansımızı kaybetmemek ve bir an önce normal hayatımıza başlamak için hepimize büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Çünkü vakaların yüksek seyretmesinin nedenlerinden birisinin sirkülasyonun artmasıyla birlikte virüsün hızla mutasyona uğrayarak İngiliz mutantı olduğu gibi bulaş hızının artması, diğerinin toplumun yüzde 30'luk bölümünün "Sıkıldım, bunaldım" diyerek yasaklara uymaması olduğu belirtiliyor.

Bu nedenle, Sağlık Bakanlığımızın önlemlerine titizlikle uyarken aşılanmayı, sosyal mesafemizi korumayı, maske takmayı ve el hijyenine dikkat etmeyi de ihmal etmemeliyiz.

Mübarek Ramazan Bayramını en içten duygularımla kutluyor, ülkemize,  İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, sevgilerimi sunuyorum.

 

HASAN PEZÜK

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü

 

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ