BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: MİLLİ VE YERLİ HIZLI TRENİMİZİN 2023 YILINDA SERİ ÜRETİMİNE GEÇECEĞİZ

Karaismailoğlu: Marmara, İstanbul süper lojistik alan. Resmin tamamına bakmak lazım. Türkiye Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kesişme noktasında. Türkiye’nin bu coğrafik konumu nedeniyle sahip olduğu avantajları fırsata çevirmemiz lazım. İstanbul havalimanı, otoyollar, Orta Koridor, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Marmaray’a entegre edilmesi gibi birçok projelerimizi birer birer hayata geçirdik. Şimdi Çin’den Avrupa’ya trenler ülkemiz üzerinden ulaşıyor. İhracat trenlerimiz Rusya’ya Çin’e gidiyor. Orta Koridor’u aktif hale getirdik.
08/05/2021 01:00

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: MİLLİ VE YERLİ HIZLI TRENİMİZİN 2023 YILINDA SERİ ÜRETİMİNE GEÇECEĞİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  TRT Haber özel yayınında 7 Mayıs tarihinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken demiryolu ve Kanal İstanbul başta olmak üzere Bakanlığının projeleri konusunda bilgi verdi.

 

“Şu anda 3 bin 500 kilometrelik hızlı demiryolu hattı inşaatı var.”

Karaismailoğlu: “Anadolu'nun her tarafında bir projemiz var. Devam eden projelerimiz de var. İşlerimizin peşinde koşmaya devam ediyoruz. Yolların güvenli ve konforlu hale getirmemizle taşıt trafiği yüzde 160 artsa da trafik kazalarında yüzde 80 azalma meydana geldi. Böylece  yılda 11 bin vatandaşımızın canını kurtardık. Master Planı kapsamında karayolu yatırımlarımız devam ediyor. Bizim için demiryolu çok önemli. 1950 yıllarından sonra demiryoluna neredeyse hiç yatırım yapılmadı. Halen 1213 kilometresi yüksek hızlı demiryolu hattı olan 12.800 kilometrelik demiryolu ağının yüzde 50’sini elektrifikasyonunu ve sinyalizasyonunu tamamladık, diğer bölümü için çalışmalarımız devam ediyor.  Ankara- Sivas yüksek hızlı ve 102 kilometrelik Konya-Karaman hızlı demiryolu hatlarını da çok yakında işletmeye alacağız. İnşası devam eden Karaman- Mersin-Adana-Gaziantep hızlı demiryolu hattı da hem lojistik hem yolcu bakımından çok önemli bir hat. Ülkemizin her yerini kaliteli, konforlu ve hızlı demiryolu hatlarıyla buluşturacağız.” dedi.

Lojistik hatlar olarak Organize Sanayi Bölgelerini ve limanları ana demiryolu ağına bağlamanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, 3 bin 500 kilometrelik hızlı demiryolu hattı inşaatının sürdüğünü belirtti.

“ Milli ve yerli hızlı trenimizi 2023 yılında seri üretimine geçeceğiz”

Raylı sistem ve  araçlarının milli ve yerli hale gelmesine de büyük önem verdiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, “Yerli ve milli tren çalışmalarımız devam ediyor. Yerli ve milli tren üretimine başlayacağız. 225 kilometre hıza sahip milli ve yerli tren çalışmalarımız kapsamında 2023 yılında seri üretimine geçeceğiz. İstanbul’da metro araçlarında çok sıkıntı çektik. Araçların yabancılardan temini, bakımı ve onarımında sıkıntılar yaşadık. Kendi milli ve yerli trenimizi yapacağız, bu konuda özel sektörümüzü de destekleyeceğiz. “ diye konuştu.

"Kanal İstanbul, Lojistik Master Planının bir  ürünü”

Günlük, 5 -10 yıllık değil, 100 yılın planlarını yaptıklarına ve Kanal İstanbul’un Lojistik Master Planın bir ürünü olduğuna vurgu yapan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“ Kanal İstanbul’a niye ihtiyaç duyuyoruz? Karadeniz artık ticari bir göl olmaya başladı. Karadeniz’deki ülkeler limanlarına büyük yatırımlar yapıyor. Biz de Lojistik Master Planı kapsamında limanlarımıza büyük yatırımlar yapıyoruz. Dünya ticaret hacmi günlük 10 milyar dolar, 10 yılda bu 35 milyar dolara çıkacak. Bu yüklerin yüzde 90’ı deniz yoluyla ulaştırılıyor. Ülkemizin coğrafik konumunun sağladığı avantajları fırsata dönüştürmek durumundayız.”

“ Marmara, İstanbul süper lojistik alan. Resmin tamamına bakmak lazım. Türkiye Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kesişme noktasında. Türkiye’nin bu coğrafik konumu nedeniyle sahip olduğu avantajları fırsata çevirmemiz lazım. İstanbul havalimanı, otoyollar, Orta Koridor, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Marmaray’a entegre edilmesi gibi birçok projelerimizi birer birer hayata geçirdik. Şimdi Çin’den Avrupa’ya trenler ülkemiz üzerinden ulaşıyor. İhracat trenlerimiz Rusya’ya Çin’e gidiyor. Orta Koridor’u aktif hale getirdik.”

Kanal İstanbul 5 yılda inşa edilecek, 500 bin kişiye istihdam sağlayacak”

İstanbul'dan geçen gemi hacimlerinin büyüdüğünü ve sayısının 50 bini bulduğunu, ayrıca 2 bin çeşitli amaçlı tekne bulunduğunu, bu sayının kapasitesinin çok üzerinde olduğunu bildiren Karaismailoğlu, ilerleyen zamanlarda İstanbul'dan bu kadar geminin geçemeyeceğine işaret etti ve "Bu kadar geminin kolaylıkla Boğaz’dan geçmesi mümkün olmayınca, beklemeye başlayacak ve sıra olacaklar. Alternatif bir su yolu Kanal İstanbul olduğu için burayı kullanacaklar. “dedi.

Yap-İşlet-Devret Modeliyle inşa edilecek bütçeye yük getirmeyecek”

Süveyş Kanalı’ndan yılda 19 bin gemi geçtiğine ve  yılda 3.6 milyar gelir sağlandığına dikkat çeken Karaismailoğlu şu değerlendirmede bulundu:

"Kanal İstanbul'un maliyeti yaklaşık 15 milyar dolar. İhaleye çıkılınca bu rakamlar düşecektir. Yap-işlet-devret modeliyle genel bütçeye yük getirmeden bu projeyi yapacağız. Burada gelir getirici merkezlerle eko-sistem yaratacağız. İşletmeyi Bakanlığımız üstlenecek. Kanal İstanbul’u beş yılda işletmeye almayı hedefliyoruz. Ülkemiz lojistik hareketliliğe yön veren lider ülke konumuna gelecek.”

“Ülkemiz lojistik hareketliliğe yön veren lider ülke konumuna gelecek.”

2021 Haziran sonu itibarıyla Kanal İstanbul’da ilk köprünün temelini atacaklarını belirten Karaismailoğlu,” Toplam 6 köprümüz var. Kanal İstanbul yapım sırasında 500 bin kişiye istihdam sağlayacak.” dedi.

Kanal İstanbul ile ilgili eleştirilere de cevap veren Karaismailoğlu, projenin 200'e yakın bilim adamıyla hazırlandığını, karşı çıkan zihniyetin boğaz köprüsü, Avrasya Tüneli gibi mega projelere de karşı çıktığını anımsatarak,” Kanal İstanbul, dünyada süper güç olmak, söz sahibi ülke olmak, lojistikte söz sahibi ülke olmak için olmazsa olmazımızdır. Bunu yapmak cesaret ister, güç ister, irade ister.” dedi.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ