KARAİSMAİLOĞLU: UZAKLARI YAKIN ETTİK. KARA, HAVA, DENİZ VE DEMİRYOLLARIMIZI HIZLI, KONFORLU VE GÜVENLİ HALE GETİRDİK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı Temel Atma Töreni’nde kentin sanayisi, ticareti, tarımı ve turizmiyle ayrıcalıklı bir konumda bulunduğunu söyledi.
02/04/2021 02:00

KARAİSMAİLOĞLU: UZAKLARI YAKIN ETTİK. KARA, HAVA, DENİZ VE DEMİRYOLLARIMIZI HIZLI, KONFORLU VE GÜVENLİ HALE GETİRDİK

Bakan Karaismailoğlu: 106 kilometre uzunluğundaki Bursa-Yenişehir-Osmaneli hızlı demiryolu hattı için iki kesim halinde yapım çalışmalarımız devam ediyor. 56 kilometre uzunluğundaki ilk kesim olan Bursa-Gölbaşı-Yenişehir hattında altyapı çalışmalarında yüzde 74,8 fiziki ilerleme sağladık. 50 kilometre uzunluğundaki Yenişehir-Osmaneli'nin arasında da çalışmalara başlıyoruz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Kentte son 19 yılda ulaştırma ve altyapı yatırımların arttığına işaret ederek 2003'ten bu yana büyük bir atılım ve 1 trilyon lirayı aşan yatırımlarla tüm Türkiye sathında gerçekleştirdikleri dev projelerin hedefinin, tüm şehirleri dünyayla ve birbirleriyle ulaşımın her modunda bağlayarak yeni yatırımları, üretkenliği, verimliliği ve istihdamı artırmak olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisinden Biri Olma Hedefine İlerliyor

 Karaismailoğlu: "Kurduğumuz eksiksiz ulaşım ve haberleşme altyapısı en önemli dayanağımız olacaktır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak insan, yük ve data ulaştırmada, hedef odaklı bir altyapı kurulması için çalışmalarımızın odağını, lojistik, mobilite ve dijitalleşme olarak belirledik. Ulaşım ve Lojistik Master Planımız ve 2023 Stratejik Planımız doğrultusunda inşa ettiğimiz ulaştırma ağları ile bölgemizde bir lojistik süper güç haline geldik. Bölgemizde ve ülke sathında, iş dünyamıza ve insanımıza hareket kabiliyeti sağladık. Uzakları yakın ettik. Kara, hava, deniz ve demiryollarımızı hızlı, konforlu ve güvenli hale getirdik.”

"Yıllık 710 Milyar Dolar Tutarında Olan Avrupa-Çin Ticaret Trafiğinde Söz Sahibi Olacağız"

Bakan Karaismailoğlu, ulaştırma ve haberleşmeyi bir multi-disipliner bakış açısıyla ele aldıklarını anlattı.

Dünyanın ticaret yollarında artan hakimiyetlerinin Marmara Bölgesi ile sınırlı kalmadığını vurgulayan Karaismailoğlu, "Tüm Türkiye coğrafyası 'Orta Koridor' dediğimiz, Londra'dan başlayarak Avrupa'yı Çin'e bağlayan yeni ticaret yolunun doğal bir köprüsü haline gelmiştir. Bugün, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Projesi ile dünya demiryolu taşımacılığında da iddiamızı ortaya koyarken Pekin'den Londra'ya uzanan Demir İpek Yolu'nun en stratejik bağlantı noktası olduk. Orta Koridor'u etkin kullanabilirsek, halen yıllık 710 milyar dolar tutarında olan Avrupa-Çin ticaret trafiğinde söz sahibi olacağız. " ifadesini kullandı.

Devlet aklı ve ciddiyetiyle planlama yaparak her adımlarını stratejik öngörülerle atarak gelecek 100 yılı inşa ettiklerini belirten Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

"Yaptığımız büyük işlerin yanı sıra yolumuza her geçen gün başka yeni projelerle, üstün nitelikli hizmetlerle devam ediyoruz. Bu yatırımlarımız birer birer ülkemizin kazanç hanesine yazılmaya başladı. 2003-2020 yılları arasında bu yatırımların Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya toplam 395 milyar dolar ve üretime 837,7 milyar dolarlık etkisi oldu. Toplam istihdama etkisi de yıllık ortalama 1 milyon 20 bin kişi olarak gerçekleşti. Yatırımlarımızın daha da büyük doğrudan ve dolaylı kazançlara dönüşümünü her geçen gün birlikte gururla izleyeceğiz.”

"Şehir İçi Metro Hatlarının Kapsamı Sürekli Olarak Genişletiliyor"

Bakan Karaismailoğlu, 1953 yılında çıkarılan bir yasayla Bursa-Mudanya hattının kapatılmasından yıllar sonra Bursa'yı demiryolu konforu ve hızı ile yeniden buluşturduklarını kaydetti.

Ankara-İstanbul YHT hattına bağlantılı olarak Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında hızlı tren hattı inşa ettiklerini dile getiren Adil Karaismailoğlu, "Şu anda, 106 kilometre uzunluğundaki Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında iki kesim halinde yapım çalışmalarımız devam ediyor. 56 kilometre uzunluğundaki ilk kesim olan Bursa-Gölbaşı-Yenişehir hattında altyapı çalışmalarında yüzde 74,8 fiziki ilerleme sağladık. 50 kilometre uzunluğundaki Yenişehir-Osmaneli'nin arasında da çalışmalara başlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

“Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı İle Dev Ulaşım Yatırımlarına Bir Yenisini Daha Ekliyoruz”

Karaismailoğlu, büyükşehirlerde halkın metro konforundan yararlanmakta ve bakanlıkları tarafından hayata geçirilen yeni projelerle, şehir içi metro hatlarının kapsamının sürekli olarak genişletildiğini aktararak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün burada Bursa Şehir Hastanesine vatandaşımızın ulaşmasını sağlayacak 6 kilometrelik metroyu inşa etmeyi bize nasip eden Allah'a şükürler olsun. Bugün Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı ile bu dev ulaşım yatırımlarına bir yenisini daha ekliyoruz. Bursa'mızda 4 istasyonla hizmet verecek, 6 kilometre uzunluğundaki Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı ile yeni bir başlangıç daha yapıyoruz. Metro hattımız tamamlandığında Bursa'daki raylı sistem uzunluğu 46,7 kilometreden 52,7 kilometreye ulaşacaktır. Mevcutta işletmede olan Emek-Arabayatağı metro hattı yapacağımız uzatma ile Mudanya Bulvarını kat ederek YHT Gar ve nihayetinde şehir hastanesine ulaşacak ve Bursalı vatandaşlarımızın bu istikametlere ulaşmalarını kolaylaştıracaktır."

“Proje İle Karbondioksit Salınımı 235,13 Ton Azalacak”

Projemiz kapsamında, 140 bin metrekare alan üzerinde metro depo bakım ve parklanma tesisi de inşa edileceğini belirten Karaismailoğlu, " 2023 yılı içinde tamamlanmasını hedeflediğimiz Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı’mız faaliyete geçtiğinde çok büyük maddi kazanımlar da sağlayacak. 2023-2050 yılları arasındaki 27 yıllık projeksiyonda zamandan 796,66 milyon dolar, karayolu bakım ve işletmesinden 58 milyon dolar, önlenecek kazalardan 1,17 milyon dolar, hava kirliliği, iklim değişikliği, gürültü, doğa ve yeşil arazi maliyeti, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su kirliliği gibi dışsal faydalardan 15,64 milyon dolar olmak üzere toplam ekonomik kazancımız 871,47 milyon dolar olacak." ifadesini kullandı.

Proje ile karbondioksit salınımın 235,13 ton azalacağını ve Bursa'nın rahat bir nefes alacağını belirten Karaismailoğlu, emeği geçenlere teşekkür etti.

Bakan Karaismailoğlu, daha sonra ilgililerle butona basarak metro hattının temelini attı.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ