KARAİSMAİLOĞLU: BTK HATTI DEMİR İPEK YOLU’NUN EN STRATEJİK NOKTASI HALİNE GELDİ

Ankara Sanayi Odası’nın mart ayı meclis toplantısında sanayicilerle bir araya gelen Karaismailoğlu, Türkiye’deki üretim, istihdam, katma değer, ticaret ve ihracat imkânlarının artmasında temel dinamiklerden birisinin yerli ve milli sanayi üretimi olduğunu bildirdi.
01/04/2021 06:00

KARAİSMAİLOĞLU: BTK HATTI DEMİR İPEK YOLU’NUN EN STRATEJİK NOKTASI HALİNE GELDİ

Karaismailoğlu, “Orta Koridor rotası etkin kullanıldığı takdirde, halen yıllık 710 milyar dolar tutarında olan Avrupa-Çin ticaret trafiğinden, ülkemizin ve Orta Asya ülkelerinin ekonomik fırsatlar elde edilebileceği aşikardır.” dedi. 

Türkiye’nin Demiryolu Ve Liman Bağlantıları Dünya Ticareti İçin Önemli Fırsatlar Sunuyor

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Projesi ile Türkiye’nin dünya demiryolu taşımacılığında kısa zamanda söz sahibi olduğunu belirten Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde yaşanan Süveyş kanalındaki krizin Türkiye için fırsat olduğunun altını çizerek şu şekilde konuştu:

 “Bu hat ile Pekin’den Londra’ya uzanan Orta Koridor’un ve Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası haline gelmiştir. Orta Koridor ayrıca, Ülkemizin liman bağlantıları sayesinde Asya’daki yük trafiğinin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz bölgesine ulaşması için önemli fırsatlar sunmaktadır. Orta Koridor rotası etkin kullanıldığı takdirde, halen yıllık 710 milyar dolar tutarında olan Avrupa-Çin ticaret trafiğinden, ülkemizin ve Orta Asya ülkelerinin ekonomik fırsatlar elde edilebileceği aşikardır.”

Milli Banliyö Tren Seti Projesi Başladı

TÜRASAŞ Fabrikasında Milli Elektrikli Tren Seti, Elektrikli Anahat Lokomotifi, Hibrit Lokomotif, Dual Lokomotif ve özgün motor projelerinin başarıyla devam ettiğini aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Milli Banliyö Tren Seti Projesi başladı. 2021 yılında tasarımın tamamlanarak prototip imalatına başlayacak. Milli Elektrikli Tren Seti projemizde yerlilik oranı yüzde 60’a ulaşmıştır. Yerlilik oranı seri üretimde yüzde 80’e çıkacak inşallah. Ayrıca bakanlık olarak şehir içi raylı sistem taşımacılığı projelerimizi sürdürüyoruz. Bakanlığımızın 2023 vizyonu doğrultusunda demiryolu sektör payını 2023 yılında yolcuda yüzde 5’e, yükte yüzde10’a, 2035’te ise yolcuda yüzde 15’e, yükte yüzde 25 e ye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ