RAİ İLE TCDD VE TCDDTAŞIMACILIK AŞ HEYETLERİ BİRARAYA GELDİ

İran İslam Cumhuriyeti Demiryolu (RAİ) ile TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık AŞ, 19. RAME Toplantısında Türk ve İran demiryolu üst düzey yetkilileri tarafından imzalanan Mutabakat Zaptındaki konuları görüşmek üzere, 30 Mayıs 2017 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü’nde toplantı gerçekleştirdi.
31/05/2017 04:10

RAİ İLE TCDD VE TCDDTAŞIMACILIK AŞ HEYETLERİ BİRARAYA GELDİ

İran İslam Cumhuriyeti Demiryolu (RAİ) ile TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık AŞ, 19. RAME Toplantısında Türk ve İran demiryolu üst düzey yetkilileri tarafından imzalanan Mutabakat Zaptındaki konuları görüşmek üzere, 30 Mayıs 2017 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü’nde toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras, RAİ heyeti ve ilgili yetkililer katıldı.

İran ve Türkiye’nin kardeşliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren RAİ Başkan Yardımcısı H. Ashoori, Türkiye ve İran arasında 50 yıldan fazla demiryolu bağlantısının olduğunu ancak her iki ülkenin de demiryolu kapasitesini yeterli derecede kullanamadıklarını, Avrupa’dan İran’a, İran’dan Avrupa’ya yapılan taşımacılığın Türkiye üzerinden yapılmasının daha ekonomik ve hızlı olduğunu dile getirerek, bu işbirliği ile hem her iki ülke arasındaki hem de diğer ülkelerden olan transit demiryolu taşımacılığını arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Ashoori, halen Romanya’dan Türkiye üzerinden İran’a taşıma talebinin olduğunu ve bu görüşmeleri Türk tarafı ile paylaştıklarını belirterek, “İran,  gerek bölge ülkeleri gerekse Avrupa ve Asya arasında demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi için çaba göstermektedir.  İki ay içinde Çin’den Tahran’a tren seferleri başlaması söz konusudur. Şu anda testleri devam ediyor.  Ayrıca, İran, Rusya ve Azerbaycan arasında ve Türkiye üzerinden Almanya-İran arasında tren seferlerinin başlatılması için görüşmeler ve çalışmalar sürdürülmektedir. Dolayısıyla, ithalat, ihracat ve transit demiryolu taşımalarında Türk dostlarımızla işbirliğini geliştirmek istiyoruz.“ dedi.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras ise ülkemizin en büyük ticaret ortaklarından olan dost ve kardeş ülke İran’la yapılan demiryolu yük taşımalarının, 350 bin tondan 1 milyon tona çıkarılmasının, blok tren seferlerinin artırılmasının en büyük hedeflerinden birisi olduğunu söyledi.

Sadece yük taşımacılığında değil, yolcu taşımacılığında da demiryolu payını artırmayı istediklerine vurgu yapan Uras, İran ile Türkiye arasında Van-Tebriz ve Transasya yolcu trenlerinin sefere konulması için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

TCDD Taşımacılık AŞ olarak, Avrupa- Asya bağlantısında Türkiye ve İran üzerinden geçen mevcut demiryolu koridorunu daha işler ve tercih edilir hale getirmek ve yeni ortak projeler geliştirmek için her türlü çabayı göstermeye hazır olduklarına dikkat çeken Uras sözlerini şöyle tamamladı: “Demiryolu yük taşımacılığında paydaşlarımıza değişen oranlarda esnek tarife sunmaya başladık. Örneğin Asya –Avrupa arasındaki transit taşımalarda yüzde 20 indirim uyguluyoruz. Van Gölünde işletilmek üzere yüksek kapasiteli iki adet feribot için çalışmalar hızla devam ediyor. Tüm çabalarımız sonucunda ülkemiz önemli bir demiryolu koridoru haline gelirken, başta İran olmak üzere diğer ülkelerle demiryolu taşımacılığı hızla artacaktır.”

Toplantıda ayrıca, 1997 yılında Türkiye, İran ve Türkmenistan arasında yapılan demiryolu taşımacılığı anlaşmasının güncellenmesi ve anlaşmaya Tacikistan ve Kazakistan’ında katılması yönünde karar alındı.

Toplantının sonunda varılan mutabakata dair zabıt taraflarca imzalandı ve İran ve Türk heyetinin üç ayda bir gerçekleştirdiği toplantıların, verimli geçmesinden duyulan memnuniyet dile getirildi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ