HOCALI SOYKIRIMI “ANKARA’DAN KARS’A BİR YOL HİKAYESİ” ÇEVRİMİÇİ SERGİSİ İLE ANILIYOR

TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Şinasi Kazancıoğlu, Hocalı Katliamı sebebiyle Azerbaycan halkının acılarını her zaman paylaştıklarını ve yanlarında olduklarını ifade ederken, soykırımda katledilen Azerbaycanlı soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diledi.
26/02/2021 03:00

HOCALI SOYKIRIMI “ANKARA’DAN KARS’A BİR YOL HİKAYESİ” ÇEVRİMİÇİ SERGİSİ İLE ANILIYOR

Kazancıoğlu: Zalimler tarih sahnesinden birer birer çekilirken, Türk dünyası olarak bizler aramızdaki gönül köprülerini kuvvetlendirmeye; Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı gibi çok güzel projelere imza atmaya devam edeceğiz.

26 Şubat 1992 yılında Karabağ bölgesinde yaşanan Hocalı Soykırımı, bu yıl “Ankara’dan Kars’a Bir Yol Hikayesi” isimli çevrimiçi sergi ile anılıyor.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı ile Türk Sanatı Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği  “Ankara’dan Kars’a Bir Yol Hikâyesi: Hocalı İçin Anma Töreni ve Sergi” başlıklı etkinlik çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Hocalı Soykırımının 29’uncu yılı sebebiyle düzenlenen etkinliğe, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Şinasi Kazancıoğlu olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“Türk Dünyası Olarak Barış Ve Kardeşliğin Kökleşmesi İçin Mücadele Ediyoruz”

Kazancıoğlu geçen sene “Kara Tren Sesleniyor, Karabağ’da Talan Var Hocalı’da Soykırım” adı altında sergi vagonu projesini hayata geçirdiklerini bu yıl da pandemi koşullarına bağlı olarak çevrimiçi  “ Ankara’dan Kars’a Bir Yol Hikayesi” sergisinin açıldığını hatırlatarak bu sergilerin soykırımın unutulmaması adına çok önemli olduğunu vurguladı.

Kazancıoğlu: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Yurttu sulh cihanda sulh” sözü doğrultusunda Türk dünyası olarak barış ve kardeşliğin kökleşmesi için mücadele ederken; birlik ve beraberlik içerisinde mazlumun ve mağdurun her zaman yanında, zalimlerin ise karşısında olmaya devam edeceğiz. Zalimler tarih sahnesinden birer birer çekilirken, Türk dünyası olarak bizler aramızdaki gönül köprülerini kuvvetlendirmeye; Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı gibi çok güzel projelere imza atmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

“Türkiye İle Azerbaycan’ın Tek Millet İki Devlet”

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ise Türkiye ile Azerbaycan’ın tek millet iki devlet olduğunu vurgulayarak bu soykırımın dünyanın hiçbir coğrafyasında bir daha yaşanmaması için 29 yıldır mücadele ettiklerinin altını çizdi.

“Bu Etkinlikle Hocalı Soykırımı İçin Farkındalık Oluşturmayı Amaçlıyoruz”

Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız, Gazi Üniversitesinin bilimsel çalışmalarının yanı sıra Türk dünyası meselelerine hassasiyetle yaklaşan bir üniversite olduğunu belirterek, 26 Şubat 1992 tarihinde 613 soydaşımızın katledildiği Hocalı Soykırımı üzerinde hassasiyetle durduklarını ifade ederek, “Hocalı Soykırımında farkındalık oluşturmak adına sanatsal etkinliği hayata geçirdik. Geçen yıl Doğu Ekspresi ile gerçekleştirilen resim sergisi vagonu, Ankara’dan Kars’a kadar uğradığı her istasyonda büyük ilgi gördü. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ