BTK HATTI ÜZERİNDEN RUSYA’YA İLK, ÇİN'E ÜÇÜNCÜ İHRACAT TRENLERİ YOLA ÇIKTI

Bakü-Tiflis- Kars ve Orta Koridor üzerinden gidecek olan Rusya’ya ilk, Çin’e üçüncü ihracat trenleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, kamu ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı törenle 29 Ocak 2021 tarihinde Ankara Gar’dan uğurlandı
29/01/2021 11:00

BTK HATTI ÜZERİNDEN RUSYA’YA İLK, ÇİN'E ÜÇÜNCÜ İHRACAT TRENLERİ YOLA ÇIKTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı;  Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini 1 aydan 12 güne, asrın projesi Marmaray'ın bu hatta entegre olmasıyla Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süreyi 18 güne düşürdü.

Geride bırakılan 2020 yılının Kovid-19 salgınına rağmen milletin geleceğine ışık tutacak, ülkeyi yarınlara taşıyacak çok büyük projelerin hayata geçtiği bir yıl olduğuna dikkat çeken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi ekseninde yük, insan ve veri ulaştırmada iddialarını tüm dünyaya ilan edeceklerini, ulaşım ve haberleşme alanlarında içinde bulunulan çağın gerekliliği olarak mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen, ülkenin bütünsel kalkınmasına katkı veren proje ve adımları bir bir hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi.

Son 18 yılda ülke içinde çok modlu ulaşım bağlantıları sağlamanın yanı sıra uluslararası koridorlar oluşturarak kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaştırma altyapıları tesis ettiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, ulaştırma altyapılarını iyileştirdiklerini, ağları genişlettiklerini ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki eksik bağlantıları tamamladıklarını bildirdi.

“18 Yılda Demiryolu Altyapısının Gelişmesi İçin 171,6 Milyar Lira Yatırım Yaptık”

Salgının başlangıcından itibaren kararlı adımlar sayesinde Avrupa ve Asya arasında durağanlaşan dünya ticaretinin, kesintisiz olarak devamını sağlayan lojistik güç olduklarını ortaya koyduklarını dile getiren Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Bugün Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Orta Koridor üzerinden Türkiye ile Çin arasındaki seferlerini başarıyla tamamlayan ihracat trenlerimizin ardından Moskova'ya yollayacağımız ilk blok ihracat trenimizin mutluluğunu yaşıyoruz. Demiryollarımıza sahip çıkışımız  yeni değil. 18 yıldır, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında ortaya koyulan yurdumuzu demirağlarla örmek vizyonunu benimseyen ve hayata geçiren biz olduk.  Diğer ulaşım modları gibi demiryollarını da sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin en önemli halkalarından biri olarak gördük."

Demiryollarına yapılan çalışmaları anlatan  Karaismailoğlu, 2003'ten itibaren devlet politikası olarak ele aldıklarını ve son 18 yılda demiryolu altyapısının gelişmesi için 171,6 milyar lira yatırım yaptıklarını ifade etti.

 "Türkiye Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası haline geldi"

Çin, Asya, Avrupa ve Orta Doğu'yu birbirine bağlayarak devasa bir ulaşım ağı oluşturulmasını amaçlayan "Tek Kuşak Tek Yol Projesi"ni Türkiye açısından çok önemli bir proje, dahası bir fırsat olarak değerlendirdiklerini anlatan Karaismailoğlu, izledikleri proaktif politikalarla dünya demiryolu taşımacılığında kısa zamanda söz sahibi olan Türkiye'nin, Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası haline geldiğini söyledi.

Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu Hattının dünya demiryolu taşımacılığına yeni bir yön verdiğini anlatan Karaismailoğlu, 30 Ekim 2017’de faaliyetlerine başlayan bu hattın, Asya ve Avrupa arasında demiryolu yük taşımacılığı alanında yeni bir çağ başlattığını bildirdi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın, Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini 1 aydan 12 güne, asrın projesi Marmaray'ın bu hatta entegre olmasıyla da Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süreyi 18 güne düşürdüğü bilgisini veren Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Bugün uğurlayacağımız ihracat trenimiz de Bakü-Tiflis-Kars hattını kullanarak Rusya Federasyonu’ndaki varış yeri olan Moskova'ya kadar yaklaşık 4 bin 650 kilometre yol kat edecek. Ülkemizde üretilen 3 bin 321 bulaşık makinesi, ocak ve fırın, 15 vagona yüklenen 15 konteyner içinde Rusya Federasyonu Vladimir Bölgesine taşınacak. Daha önce denizyolu ve karayoluyla yapılan bu taşımanın demiryoluyla yapılıyor olması, Türkiye'de demiryolu alanındaki atılımların ve demiryolu işletmeciliğimize duyulan güvenin sonucudur."

Türkiye'nin ihracatının artırılmasının herkesin hedefi olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, bu taşımanın, Türkiye-Rusya demiryolu hattının karşılıklı çalışması açısından da son derece önem arz ettiğini vurguladı.

Karaismailoğlu, karayolu - demiryolu kombine taşımacılık ve kapıdan kapıya teslim modeliyle yapılacak bu taşımanın ihracatçılara çok önemli bir alternatif olacağını dile getirerek, "Konteyner ve tır kasası taşımalarının demiryoluyla yapılmasıyla ihracatçımızın taşıma maliyetleri düşecek ve rekabet gücü artacaktır." ifadelerini kullandı.

"Çin'e Düzenli Bir Şekilde İhracat Trenleri Gönderiliyor"

Karaismailoğlu, Çin'e düzenli bir şekilde ihracat trenlerini gönderildiğini ifade ederek, "Çin trenlerimizin bir yenisi daha bugün yola çıkıyor. Trenimizle, Eti Maden tarafından Çin'e ihraç edilecek 1000 ton boraks madeni 42 konteyner içerisinde Çin'in X'ian şehrine taşınacak." değerlendirmesinde bulundu.

Yük taşımacılığının artırılması amacıyla fabrika, liman, organize sanayi bölgeleri gibi yük potansiyeli olan merkezlere demiryolu bağlantısının sağlanması amacıyla iltisak hatlarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, bugüne kadar 11 lojistik merkezi işletmeye aldıklarını, 83,51 kilometre uzunluğunda 5 iltisak hattının yapımının devam ettiğini, yakında Kars Lojistik Merkezi'nin de açılışını yapacaklarını söyledi.

Karaismailoğlu, yapılan yatırımlarla karasal yük taşımacılığı içindeki demiryolu yük taşımacılığı payını yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayarak, her iki ülkenin ihracat ve ithalatçılarının ürünlerini demiryolu üzerinden güvenle taşıması ve böylelikle ticari ilişkilerin güçlenmesinin iki taraf için de son derece önemli olduğunun  altını çizdi.

Karaismailoğlu, "Ticaret ve alışveriş, Türkiye ile Rusya arasındaki çok boyutlu ilişkilerin en önemli unsurlarından biri olmakta ve iki ülke arasındaki dostluk köprülerini de güçlendirmektedir. 2021 yılı içinde artarak devam edecek seferlerle dostluğumuz daha da perçinlenecektir." değerlendirmesinde bulundu.

 “Daha Önce Denizyoluyla 45-60 Günde Çin’e Giderken, Demiryoluyla 2 Haftada Ulaşacak”

Dünya bor sektöründeki liderliğin sürdürüldüğüne dikkat çeken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Pekin'den Londra'ya kadar kesintisiz bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen Kuşak ve Yol Projesi’nde, Türkiye'nin kilit bir role sahip olduğunu anımsatarak, "Son yıllarda demiryollarına yaptığımız yatırımlar bu projeyle birleşince, yaklaşık 40 milyon metrekarelik bir alanda 60'dan fazla ülke ve 4,5 milyarlık dünya nüfus hinterlandımıza girdi. Londra ve Pekin arasındaki networkün güçlenmesi, güzergah üzerinde yer alan yaklaşık 25 trilyon dolar büyüklüğündeki ülke ekonomilerinin daha da büyümesi, bizim için yeni fırsat pencereleri açıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"754 metre uzunluğunda, 42 konteyner yüklü trenimiz, toplam 7 bin 792 kilometre yol kat edecek. Deniz yoluyla yaklaşık 45 ila 60 gün arasında gerçekleştirdiğimiz ihracatı demiryoluyla 15-20 gün içerisinde yapabileceğiz. Özellikle son dönemde deniz yoluyla yapılan sevkiyatlarda yükselme trendi devam eden navlunlara karşı TCDD Taşımacılık’ın yaptığı yurt dışı taşımacılık yeni bir alternatif ve önemli bir fırsat imkanı doğuruyor. Sadece bizim açımızdan değil, ihracat yaptığımız pazarlar açısından da ciddi bir kazanım olacak."

Çin'in Türkiye'nin Uzak Doğu'daki en büyük ihracat rotası olduğuna dikkati çeken Dönmez şunları kaydetti:

"Eti Maden'in Uzak Doğu pazarında yaklaşık 1 milyon tona ulaşan satış rakamı var. Bu rakamın yılda 600 ila 700 bin tonluk bor ürünleri satışını Çin'e yapıyoruz. Sadece Çin değil, Asya pazarının genelinde ciddi bir büyüme potansiyelimiz var. Bugünkü işbirliğimizle Uzak Doğu pazarına ihracatımızı inşallah çok kısa bir sürede daha yukarılara çekeceğiz."

Daha sonra Bakan Karaismailoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TCDD Taşımacılık AŞ ve resmi forwarder firması Pasifik Eurasia işbirliğiyle işletilecek ilk ihracat blok treni Moskova'ya, üçüncü ihracat blok treni de Çin'in X'ian şehrine uğurladı.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ