ANKARA-SİVAS YHT HATTININ PERFORMANS TESTLERİNE BAŞLANDI

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinde performans testlerine başlandı. 25 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 08.00’da Ankara Yüksek Hızlı Tren Garından kalkan yüksek hızlı tren söz konusu testleri yaparak Sivas’a ulaşacak.
25/01/2021 07:00

ANKARA-SİVAS YHT HATTININ PERFORMANS TESTLERİNE BAŞLANDI

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi'nde Önemli Bir Aşamaya Gelindi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinde önemli bir aşamaya gelindiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinde performans testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın açılışının yapılarak işletmeye alınacağı ifade edildi.

25 Ocak’ta Performans Testine Başlandı

14 Eylül 2020’den bugüne süregelen yükleme testlerinin başarı ile devam ettiği anımsatılan açıklamada, "25 Ocak 2021 tarihi itibariyle hattın performansı üzerinde yapılacak olan testlerine başlanmıştır. Ankara-Balışeyh konvansiyonel hat kesimi ve devamında Balışeyh-Sivas yüksek hızlı tren hat kesimi üzerinde, yüksek hızlı tren setinin, imalatı tamamlanan demiryolu hattında, 25 KV 50 Hz elektrifikasyon katener hattı altındaki performansı ile hat üzerinde bulunan tüm sinyalizasyon sistemi, özellikle tren tespit sistemiyle olan etkileşiminin gözlemlenmesi amacıyla performans testine başlandı.” ifadelerine yer verildi.

Testlerin Başarıyla Tamamlanması Sonrasında İşletmeye Alınacak

Açıklamada, 25 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 08.00’da Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar’ından kalkan yüksek hızlı trenin, söz konusu testlerinin yapılarak Sivas’a ulaşacağının da altı çizildi. Bakanlık açıklamasında ayrıca Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı ile ilgili test çalışmalarına, hat ölçüm testleri, dinamik testler, ETCS Seviye 1 testleri ile devam edileceğini ve testlerin başarıyla tamamlanmasının akabinde Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının açılışının yapılarak işletmeye alınacağının da bilgisi aktarıldı.

Ankara-Sivas seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşecek

Bilindiği üzere 400 kilometrelik Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı Projesiyle çok önemli bir kesimde yüksek hızlı tren işletmeciliğine başlanmasıyla Ankara- Sivas arasındaki seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşerken, halen işletilen yüksek hızlı demiryolu hatlarıyla entegre olan hatla batı- doğu aksında birçok şehir yakınlaşacak.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ