GAZİRAY’IN TREN SETLERİNİ TÜRASAŞ ÜRETECEK

Karaismailoğlu: Adımlarımızı atarken, sadece kendimizi değil, bölgeyi ve dünyayı da kalkındırmak için pek çok projeyi hayata geçiriyoruz. Bunları saymak gerekirse Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolumuz ile bugün Pekin'den yola çıkan bir yük treni kesintisiz bir biçimde Londra'ya ulaşıyor. Türkiye'den ihracat trenleri Çin'e ve Rusya'ya çalışmaya başladı.
23/01/2021 11:00

GAZİRAY’IN TREN SETLERİNİ TÜRASAŞ ÜRETECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 22 Ocak 2021 tarihinde bir dizi incelemelerde bulunmak için gittiği Gaziantep’te, metro standardına getirilen Gaziray hattında kullanılacak TÜRASAŞ tarafından yapılacak araçlar için “Gaziray İçin Elektrikli Tren Seti Alımı İmza Töreni”ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde son 18 yılda altyapı ve ulaştırma alanında yapılan hamlelerin artarak devam ettiğini vurgulayan Karaismailoğlu, ülkenin dört bir yanında hem karayolu, hem havayolu, hem de demiryolu alanında çalışmaların devam ettiğini Mavi Vatan'da da bunların sürdüğünü aktardı.

“Adımlarımızı Atarken, Sadece Kendimizi Değil, Bölgeyi Ve Dünyayı Da Kalkındırmak İçin Pek Çok Projeyi Hayata Geçiriyoruz. “

Pandemi koşullarına rağmen hayata geçirdikleri yatırımlar, temellerini attıkları projeler ve planladıkları yeni hedeflerle Türkiye'nin 2023 ve 2053 vizyonlarına ulaşması için çok yoğun bir şekilde çalıştıklarına işaret eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Adımlarımızı atarken, sadece kendimizi değil, bölgeyi ve dünyayı da kalkındırmak için pek çok projeyi hayata geçiriyoruz. Bunları saymak gerekirse Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolumuz ile bugün Pekin'den yola çıkan bir yük treni kesintisiz bir biçimde Londra'ya ulaşıyor. Türkiye'den ihracat trenleri Çin'e ve Rusya'ya çalışmaya başladı. Geçtiğimiz ay açılışlarını gerçekleştirdiğimiz Kuzey Marmara Otoyolu ve akıllı otoyolumuz Ankara-Niğde Otoyolu ile Gaziantep'ten Edirne'ye kesintisiz lojistik faaliyet ve ulaşım gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin küresel bir lojistik güç olması yolunda, tüm dünyaya mal olacak eserlerimiz arasında 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de en kısa zamanda yerini alması için çalışmalarımız sürüyor. Mavi Vatanımızda lojistik gücümüzün sembolü yeni limanlarımızda çalışmalarımız günbegün ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde uzaya fırlattığımız Türksat 5A uydumuz ile haberleşmede gücümüzü artırmak için çok önemli bir yol kat ettik. Sırada Türksat 5B ile yerli ve milli uydumuz 6A var. Ulusal ve küresel çapta projelerimizin yanı sıra Gaziantep'te de olduğu gibi Türkiye'nin 81 ilinde çalışmalarımıza devam ediyor, projelerimizi hayata geçiriyoruz.”

“Gaziantep'ten Hızlı Trene Binen Bir Vatandaşımız Kısa Sürede Adana, Mersin, Niğde Konya, Ankara, İstanbul Ve Edirne'ye Ulaşabilecek”

"Şu anda hızlı demiryolu konusunda önemli çalışmalarımız var. İnşallah Gaziantep'in de içerisinde olduğu bu hattı vatandaşımızın hizmetine açacağız. Bununla ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. İnşallah yakın zamanda Gaziantep'ten hızlı trene binen bir vatandaşımız, kısa sürede Adana, Mersin, Niğde Konya, Ankara, İstanbul ve Edirne'ye ulaşabilecek." diye belirten Karaismailoğlu, İstanbul'da Marmaray, İzmir'de İzban ve Ankara'da Başkentray'ın ardından Gazianteplilere de metro konforunda modern banliyö hizmeti vermek üzere Gaziray'ı kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

“Gaziantep Kent Merkezi İle İki Sanayi Bölgesini Birbirine Bağlayarak Şehir İçi Trafiğine Nefes Aldıracağız”

2,3 milyar liralık dev bir yatırımla Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracaklarını, bu yıl sonuna kadar yapım çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini, Gaziray Projesinde kullanılacak araçlar için TÜRASAŞ ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında çok önemli işbirliğinin gerçekleştirildiğine vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, hükümet ve belediyelerin el ele vererek pek çok vizyon projesini hayata geçirdiğine dikkat çekerek; şunları söyledi:

“Bakanlığımız ve belediyemiz arasında imzalanan protokol ile bakanlığımız tarafından yapılan Gaziray Projesi de bu anlayışın en önemli ve güzel örneklerinden biri. Bu proje TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile geliştirildi.”

“Gaziray çalışmaları kapsamında 26 kilometre 4 hat demiryolu inşaatı, 16 adet istasyon binası, banliyö ve hızlı tren setlerine uygun depo binası yapıyoruz. Güzergâhın 20 kilometresini tamamladık ve 16 istasyondan 11 tanesini tamamen bitirdik. Kalan 5 istasyon, depo inşaatı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işleri ve güzergahın aç-kapa kısmı olan kalan kesiminde çalışmalarımız devam ediyor. Bu yılsonuna kadar yapım çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz.”

“Yakın Gelecekte Neredeyse Bütün Raylı Sistem Araçları Türkiye’de Üretiliyor Ve İhraç Ediliyor Olacak”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Gaziray’da kullanılacak 32 araçtan oluşan, 8 adet Elektrikli Tren Seti Tasarımı, Temini ve Montajı için açmış olduğu uluslararası ihaleyi yabancı rakiplerine karşı en avantajlı teklifi veren ülkemizin raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi TÜRASAŞ’ın kazandığını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“TÜRASAŞ sayesinde, yakın gelecekte lokomotiften, vagona, elektrikli tren setinden, banliyö tren setlerine kadar neredeyse bütün raylı sistem araçları Türkiye’de üretiliyor ve ihraç ediliyor olacaktır.”

“TÜRASAŞ’ta Gaziray için de üretimi yapılacak araçların toplam maliyeti yaklaşık 47 milyon Euro’dur. İşletme hızı saatte 120 kilometre ve araç gövdeleri alüminyum olacak şekilde 4 araçtan oluşan bir tren seti toplam 1000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacaktır. İlk 2 Set 24 ay, tüm setler ise 28. ayın sonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesine teslim edilecektir.”

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ