TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ HASAN PEZÜK MARMARAY’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, 17 Ocak 2021’de Marmaray’ın çeşitli işyerlerinde incelemelerde bulundu.
18/01/2021 07:00

TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ HASAN PEZÜK MARMARAY’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Genel Müdür Pezük, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Marmaray’da incelemeleri kapsamında Marmaray Maltepe Kumanda Merkezi ve Atölyelerinde denetlemelerde bulundu.

Gelecek yıllarda daha sık aralıklarla ve daha fazla yolcuya hizmet verilmesi için planlanan çalışmalar hakkında bilgi alan Pezük,  TCDD Genel Müdürlüğü, AYGM, OHL ve Siemens yetkilileriyle bir araya gelerek Marmaray işletmeciliğini değerlendirildi.

“Marmaray iki kıta arasında kesintisiz demiryolu ulaşımın ana omurgasıdır”

İki kıta arasında kesintisiz demiryolu ulaşımının gerçekleştirildiği Marmaray ile İstanbul’un bir başından diğer başına hızlı, ekonomik ve konforlu bir şekilde ulaşıldığına dikkat çeken Pezük, “ Bilindiği üzere Marmaray seferleri yolcu yoğunluğuna göre iç ve dış döngü olarak planlandı. 76 kilometrelik Halkalı- Gebze hattında Zeytinburnu-Maltepe-Zeytinburnu arasında 8'er dakika aralıklarla, diğer istasyonlar arasında ise 15 dakika aralıklarla tren işletilmektedir. Pandemi sonrasında Marmaray’ a olan talep artacak, yolcu sayıları da 2019 ve 2020 yılından fazla olacaktır. Çünkü Marmaray İstanbul toplu ulaşımının ana omurgasıdır. Bu nedenle bugünden Marmaray’ ın geleceğini planlamak, artan yolcu talebine hazırlıklı olmak zorundayız. TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak Marmaray’da en iyi şekilde hizmet sunmak üzere çalışıyoruz, Bu hizmetin en iyi şekilde gerçekleştirilmesinde emeği olan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Pezük, Marmaray’ın İstanbul’un toplu ulaşımının ana omurgası olmasının yanı sıra Çin’den Avrupa’ya kadar yük taşımacılığının da en önemli parçası olduğunu hatırlatarak, Çin’den Avrupa’ya transit yük trenlerin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı yük trenlerinin geçiş yaptığı Marmaray’ın Orta Koridor, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Güney Koridor’un da altın halkası olduğunu belirtti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ