YENİ YILDA TCDD TAŞIMACILIK AŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 5. YAŞINI KUTLUYOR

Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi çalışmaları kapsamında “demiryolu tren işletmecisi” olarak devlet eliyle kurulan ve 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren işletmecilik faaliyetlerini sürdüren TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğümüz, 2021 yılına 5. Yaş gününü kutlayarak giriyor.
30/12/2020 23:00

YENİ YILDA TCDD TAŞIMACILIK AŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ  5. YAŞINI KUTLUYOR

Yeni yıla yeni yaşımızla girerken, öncelikle 2020 yılında tüm dünyanın ortak gündemini oluşturan pandeminin en kısa sürede etkisini kaybetmesi en büyük dileğimizdir.

Mart 2020’de ülkemize sıçrayan ve günümüze kadar etkisini devam ettiren Covid-19 salgını, ekonomiden, sosyal ve kültürel hayatımıza kadar bireysel ve toplumsal düzeyde planlarımızı, bakış açımızı değiştirirken; hayatlarımızda birçok şeyi ertelememizi, kurumsal ve bireysel alanda yeni bir hayat formatına geçmemizi zorunlu kıldı.

Oldukça yıpratıcı geçen bu süreçte paylaşmayı, dayanışmayı, güzel şeylerin kıymetini daha çok bilmeyi öğrenmek ise hepimizin hayatına önemli değerler kattı.

Pandemiden etkilenen sektörlerin başında gelen ulaştırmada, karayolu ve havayolu taşımacılığının bir süre durmasıyla birlikte ticaretin devamlılığının sağlanmasında demiryolu ön plana geçti. Bu zorlu süreçte TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü olarak hizmet üretmeye, dünyanın yükünü taşımaya devam ettik.  

Pandemi ile mücadele kapsamında şehirlerarası seyahat kısıtlaması nedeniyle ana hat ve bölgesel trenlerimize bir süre ara versek de halen yüzde 50 kapasiteli olarak yüksek hızlı trenlerimiz, Marmaray ve Başkentray’da yolcu taşımacılığımız sürdürülmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı yük taşımacılığımıza ise talep giderek artmaktadır.

En heyecan veren gelişmelerden birisi iki kıta arasında kesintisiz demiryolu taşımacılığına imkan veren Marmaray ile Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Orta Koridor üzerinden taşımaların hareketlenmesidir.

Dost ve kardeş ülkelerle Asya ile Avrupa kıtaları arasında en ekonomik, en güvenli, en kısa ve iklim koşulları en uygun uluslararası demiryolu koridoru üzerinden bugüne kadar yaklaşık 620 tren seferi ile Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Çin’e yük taşımacılığı gerçekleştirilirken, hem yük miktarı artmakta hem de yeni destinasyonlar eklenmektedir.

Çin-Türkiye-Avrupa destinasyonunda trenlerin Avrupa’ya 18 günde;  demiryolu taşımacılığında ilk defa gerçekleşerek Türkiye’den Çin’e uğurlanan ilk ihracat trenimizin ise 12 günde ulaşması demiryolu taşımacılığında milat niteliğindeki gelişmelerdir.

Bu zorlu süreç boyunca vatanımızın ve ekonomimizin pandemiden en az etkilenmesi için çalışırken kendi personelimizin de yanında olduk. Çalışanımızın sağlığı bizim önceliğimizdir ve bunun için yine pandemi sürecinde çalışanlarımızı bilgilendirmek amacıyla sosyal destek servisi projesini uygulamaya koyduk. Pandemiden korunmak aynı zamanda kendi rutinlerimizden de kopmamak için yapılması gerekenleri paylaştık.

Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye’nin lojistik üs olma hedefi doğrultusunda 2020'de yüzde 47 olan demiryolu yatırım payı, 2023 yılında yüzde 60’a ulaşırken, 2023 yılında toplamda 17 bin 500 kilometrelik bir demiryolu hattına kavuşmuş olacağız.

Bu demiryolu sektörümüzün her anlamda gelişmesini sağlarken, ülkemizin dört bir köşesindeki hizmet kalitemizi daha da artıracaktır.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğümüzün 5. Yaşının Türkiye’mize, sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.

2021 yılının tüm insanlık için sağlık, huzur, barış ve sevgi duygularının hakim olduğu bir yıl olarak geçmesini umut ediyorum.

TCDD Taşımacılık ailesi adına sevgilerimi sunuyorum.

 

 

Kamuran Yazıcı

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ