TÜRKİYE’DEN ÇİN’E 2. İHRACAT BLOK TRENİ YOLA ÇIKTI

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Orta Koridor üzerinden Türkiye’den Çin’e ulaşan ilk ihracat blok treninin ardından ikinci ihracat blok treni de 20 Aralık 2020 saat 19.05’te Çerkezköy’den uğurlandı.
21/12/2020 03:00

TÜRKİYE’DEN ÇİN’E 2. İHRACAT BLOK TRENİ YOLA ÇIKTI

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü liderliğinde 42 vagon/konteyner içerisinde 1400 buzdolabı yüküyle ilerleyen 2. ihracat blok treni, bu sabaha karşı Marmaray’dan geçti ve İzmit'e (Köseköy) ulaştı. Tren, burada gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından yoluna devam etti.

Türkiye, Asya-Avrupa arasında transit taşımacılığın merkezi haline gelecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2. trenle ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’den Çin’e giden ihracat trenlerinin Türkiye'nin Asya-Avrupa arasındaki transit taşımacılığın merkezi haline geleceğinin en önemli kanıtı olduğu vurgularken, ihracat treninin takip edeceği güzergah bilgilerini de paylaştı.

Türkiye içinde İstanbul (Marmaray)-İzmit(Köseköy)-Eskişehir-Ankara-Kırıkkale-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars güzergahını izleyecek trenin, Ahılkelek İstasyonu'ndan yurt dışına çıkış yapacağı bildirildi.

Toplam uzunluğu 770 metre olan tren yurt dışı parkurunda ise sırasıyla Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi Kazakistan'dan geçerek Çin'in Xi'an şehrine ulaşacak.

Hatırlanacağı üzere Türkiye'den Çin'e hareket eden ilk ihracat treni; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı törenle 4 Aralık'ta İstanbul'dan uğurlanmış, toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat edip 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek, 19 Aralık'ın sabah saatlerinde Çin'in Xi’an şehrine ulaşmıştı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ