BTK VE ORTA KORİDOR’DA “DEMİR DEVE KERVANI”

Çin Dışişleri Bakanlığı: Çin-Avrupa güzergahında işletilen yük trenleri, COVID-19 etkisine rağmen virüsle mücadelede küresel çabaların bir araya getirilmesinde yaşam ve bağlantı aracı olarak ve uluslararası küresel tedarik zincirinin istikrara kavuşturulmasında bir "demir deve kervanı" olarak işlev görmüş ve bu yük trenleri sayıca artmıştır.
18/12/2020 00:00

BTK VE ORTA KORİDOR’DA “DEMİR DEVE KERVANI”

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Orta Koridor üzerinden Çin’e giden ilk ihracat trenimiz bölge ülkelerinin de büyük ilgisini topladı. İlk ihracat treniyle ilgili bölge ülke dışişleri bakanlığı sözcüleri açıklama yaptı.

Trenle ilgili açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying: “Yakın zamanda Türkiye'den gelecek olan ilk ihracat trenini memnuniyetle karşıladığımızı ifade ediyoruz.  42 konteyner taşıyan bu yük treni 4 Aralık'ta İstanbul'dan hareket etmiştir ve önümüzdeki hafta veya yaklaşık 12 gün içinde Çin'in Xi'an kentine varmak üzere toplam 8.693 kilometre yol kat edecektir. Çin-Avrupa güzergahında işletilen yük trenleri, COVID-19 etkisine rağmen, virüsle mücadelede küresel çabaların bir araya getirilmesinde yaşam ve bağlantı aracı olarak ve uluslararası küresel tedarik zincirinin istikrara kavuşturulmasında bir "demir deve kervanı" olarak işlev görmüş ve bu yük trenleri sayıca artmıştır. Türkiye'den Çin'e gidecek ihracat trenlerinin ekonomik toparlanmayı daha da artıracağına; ulaştırma, ticaret ve kültür bağlarını güçlendireceğine ve güzergah üzerinde bulunan ülkelerin vatandaşlarına daha iyi hizmet sunulmasını sağlayacağına inanıyoruz.”

“400 milyondan fazla orta gelirli nüfusa sahip Çin'in perakende satışlarının bu yıl 6 trilyon ABD dolarına ulaşacağı tahmin edilmektedir. Diğer ülkeleri Çin'in sunduğu fırsatlardan yararlanmaya ve Çin'in ekonomik kalkınmasından pay almaya davet ediyoruz”

Chunying, Türkiye'den Çin'e gidecek ihracat trenlerinin işletilmesinin, Çin'in açılma konusundaki kararlılığını ve dünyanın geri kalanına sunduğu fırsatları tam olarak gösterdiğine vurgu yaparak, ”Yeni kalkınma paradigmasının ortaya çıkmasıyla birlikte, Çin pazarının potansiyelinden tamamen faydalanılacak ve dünyanın geri kalanı için daha fazla talep yaratılacaktır. 400 milyondan fazla orta gelirli nüfusa sahip Çin'in kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasılası, 10.000 ABD dolarını aşmıştır. Birçok uluslararası kuruluş, Çin'in perakende satışlarının bu yıl 6 trilyon ABD dolarına ulaşacağını tahmin etmektedir. Çin ekonomisinin sürekli gelişimi ve Çin halkının daha iyi bir yaşam arayışı, dünyanın dört bir yanından daha çeşitli ve yüksek kaliteli ürün, teknoloji ve hizmetler için daha fazla talep yaratacaktır. Bu durum, tüm ülkeler için daha geniş bir pazar imkanı ve dünya ekonomisinin istikrarlı büyümesi için daha kuvvetli bir itici güç sağlayacaktır. Diğer ülkeleri Çin'in sunduğu fırsatlardan yararlanmaya ve Çin'in ekonomik kalkınmasından pay almaya davet ediyoruz.”

 “Türkiye ihracat treninin Gürcistan'dan geçmesinin tarihi bir olay olarak görüyoruz”

"BTK, Çin'e ihracatı arttırmak için güzel bir fırsat" diye vurgu yapan Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Natia Turnava, Türkiye ihracat treninin Gürcistan'dan geçmesinin tarihi bir olay olduğunu söyleyerek, "BTK halihazırda ikili bir modda faaliyet gösteriyor. Demiryolu daha fazla kargo taşıyabiliyor, bu sadece Gürcistan'ın transit fonksiyonunun daha da geliştirilmesi için değil, aynı zamanda Gürcistan ürünlerinin Çin pazarına ihracatının kolaylaştırılması için de önemli. Çin bizim bir numaralı ihracat ortağımız. BTK'yı, Gürcistan'dan Çin'e ihracatı arttırmak için çok güzel bir fırsat olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ