YENİ İPEK YOLU’NUN KALBİNDE YER ALAN ÜLKEMİZ BÖLGESEL BİR EKONOMİK LİDER OLMANIN EŞİĞİNDE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2021'de 12'ncisi düzenlenecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası tanıtım programında konuştu.
10/12/2020 21:00

YENİ İPEK YOLU’NUN KALBİNDE YER ALAN ÜLKEMİZ BÖLGESEL BİR EKONOMİK LİDER OLMANIN EŞİĞİNDE

Karaismailoğlu, “Gelecek yılların ulaştırma ve iletişim haritasını tasarlayacağımız, açığa çıkmamış ihtiyaçların belirleneceği, ülkemizin ulaştırma ve altyapı politikalarına yön verecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası hazırlıklarına ivme kazandırıyoruz. Şura sonunda ‘Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi’ ortaya çıkacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından Ekim 2021'de 12'ncisi düzenlenecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'na dair ilk tanıtım bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından İstanbul'da gerçekleştirildi. Karaismailoğlu, basına açıklamalarda bulundu.

“Gelecek Yılların Ulaştırma Ve İletişim Haritasını Tasarlayacağız”

Yük, insan ve veri ulaştırmada değişen ihtiyaçlara ve dünya sathında kurulan yeni oyuna, planlı ve akılcı bir yaklaşım getirmek durumunda olunduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, Avrasya bölgesinin merkezinde, Yeni İpek Yolu’nun kalbinde yer alan ülkemizin ticaretin seyrini belirleyecek bölgesel bir ekonomik lider olmanın eşiğinde olduğunu kaydetti ve şu şekilde devam etti:

“Gelecek yılların ulaştırma ve iletişim haritasını tasarlayacağımız, açığa çıkmamış ihtiyaçların belirleneceği, ülkemizin ulaştırma ve altyapı politikalarına yön verecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası hazırlıklarına bugünden itibaren ivme kazandırıyoruz. Şura, Kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ile yurtdışından sektöre yön veren kuruluşların üst düzey temsilcilerini, kısaca sektörün tüm paydaşlarını bir araya gelmesine ve doğru adımların atılmasına vesile olacak.  Şûramız, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Yerleşkesinde 6-7-8 Ekim 2021 tarihlerinde 3 gün boyunca sürecek. Demiryolu, Haberleşme, Denizyolu, Havayolu ve Karayolu başlıkları altında Sektör Çalışma Grupları oluşturulacaktır.”

“Şura Sonunda ‘Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi’ Ortaya Çıkacak”

“Şûra’nın başlıca hedefleri; Türkiye’nin ulaştırma ve haberleşme sektörlerinde stratejik hedeflerinin belirlenmesine katkı sağlamak. Sektörün dünyayla eş zamanlı gelişimine katkıda bulunmak. Çözüm bekleyen hususlarla ilgili öneriler getirmek. Covid-19 sonrası küresel tedarik zincirlerinin yeni standartlarını belirlemek. Ulusal ve uluslararası paydaşlarla aramızdaki iş birliğini güçlendirmek, olarak belirlenmiştir. Bu konu başlıkları altında sektör çalışma gruplarının son halini verecekleri raporlar ile ‘Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi’ ortaya çıkacaktır.”

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ