KARAİSMAİLOĞLU: MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN SETİNDE YERLİLİK ORANINI YÜZDE 60’DAN 80’E ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ

Karaismailoğlu: Hepimizin göğsünü kabartan projemiz Milli Elektrikli Tren Setinin üretimine başlandı. 2020 yılının ilk yarısında prototipi raylara indirilen 2 adet setin 2021 yılında seri üretimine başlıyoruz. Projemizde yerlilik oranı yüzde 60’a ulaşmıştır. Yerlilik oranını seri üretimde yüzde 80’e çıkarmayı hedefliyoruz.
07/12/2020 02:00

KARAİSMAİLOĞLU: MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN SETİNDE YERLİLİK ORANINI YÜZDE 60’DAN  80’E ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ

TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğü ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, basına açıklamalarda bulundu.

Beyaz eşya yüklü ilk ihracat treninin Çin’e doğru yola çıktığını anımsatan Karaismailoğlu, “Trenimiz şu anda Kayseri’ye varmak üzere. Bazılarımız bundan pek memnun kalmasa da gelişen, büyüyen, güçlenen Türkiye’mizi çekemeyenler iftiralarını her zaman atacaklardır. Trenimiz yarın itibarıyla da ülkemizden çıkış yapıp, 12 gün sürecek olan Çin’e yolcuğuna devam edecektir.” dedi.

“2021 yılında seri üretimine başlıyoruz” 

Bayrağa ve vatana gönül vermiş herkesi gururlandıran TÜRASAŞ’ın bir süre önce TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMAŞ’ı da çatısı altında topladığını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, TÜRASAŞ’ın demiryolu sektöründe 100 yılı aşan tecrübe ve 4 bine yakın kalifiye insan gücü ile ülkenin raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi olduğunu bildirdi. Karaismailoğlu, “Hepimizin göğsünü kabartan projemiz Milli Elektrikli Tren Setinin üretimine başlandı. 2020 yılının ilk yarısında prototipi raylara indirilen 2 adet setin 2021 yılında seri üretimine başlıyoruz” diye konuştu.

“TÜRASAŞ ve mili sermayeli yerli şirketlerimiz ile dünyaya raylı sistem ekipmanları üreteceğiz”

Gaziantep Belediyesi’nin 32 araçlık Gaziray Projesini anımsatan Bakan Karaismailoğlu, “Yapılan raylı sistemler ihalesini TÜRASAŞ kazandı. İnşallah ülkemizde ki raylı sistem sektöründe ki araçları da TÜRASAŞ üretmeye devam edecektir. Ülkemiz raylı sistemler konusunda da artık kendi teknolojisini üreten, geliştiren ve ihracat eden bir ülke konuma gelmiştir. Hem TÜRASAŞ hem de mili sermayeli yerli şirketlerimiz ile birlikte dünyaya raylı sistem ekipmanları üreteceğiz.” ifadelerine yer verdi.

“TÜRASAŞ 2021 yılında Milli Banliyö Tren Seti’nin prototip imalatına başlıyor”

TÜRASAŞ’ın 2021 yılında Milli Banliyö Tren Seti’nin prototip imalatına başlayacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, 225 km/sa hıza sahip hızlı tren projesinin tasarım çalışmalarının 2021 yılında da devam edeceğini bildirdi. Karaismailoğlu, “Yerli ve Milli Projeler kapsamında Milli Elektrikli Tren Seti Projesi ilk prototip setinin tasarım ve imalat çalışmaları burada yani TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğümüzde tamamlanmıştır. Milli Elektrikli Tren seti projemizde yerlilik oranı yüzde 60’a ulaşmıştır. Yerlilik oranını seri üretimde yüzde 80’e çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ