TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ YAZICI’NIN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Ülkemizde yaklaşık 10 milyon engelli vatandaşımızın seyahat ve iletişim haklarını en iyi şekilde kullanmaları amacıyla Bakanlığımızın öncülüğünde başlatılan “Engelsiz Ulaşım ve İletişim” çalışmaları kapsamında, demiryolu taşımacılığında da önemli adımlar atılmaktadır.
01/12/2020 20:00

TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ YAZICI’NIN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak “ Engelsiz Demiryolu Ulaşım” hedefi ile tüm trenlerimizde, engelli vatandaşlarımızın en iyi şekilde seyahat etmeleri amacıyla, gerek fiziki gerekse hizmet kalitesi açısından gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.

Engelli yolcularımızın kısa zamanda biletlerini almaları için üyelik sistemi uygulanırken, uygun garlarda bir gişe onlara tahsis edilmektedir.

İşitme engelli yolcularımızla iletişimi sağlamak üzere personelimize “İşaret Dili” eğitimi verilirken, yolcularımızın iletişimlerini sağlamak üzere Çağrı Merkezimiz aracılığıyla görüntülü görüşme imkanı sunulmaktadır.

Bunların yanı sıra YHT setlerinde engelli yolcularımız için tekerlekli sandalye yeri ve iki koltuk bağlama yeri tahsis edilirken, gerek yeni alınacak gerekse mevcut araçlarımızın engelli yolcularımızın ihtiyaçlarına uygun olması yönünde çalışmalar devam etmektedir.

“Turuncu Masa” uygulamasıyla engelli vatandaşlarımız seyahatlerinde yalnız bırakılmamakta, trene geliş ve gidişlerinde destek hizmeti sunulmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın ücretsiz seyahat haklarını en rahat ve konforlu şekilde kullanmaları sağlanmaktadır.

TCDD Taşımacılık ailesi olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, bir kez daha engelli vatandaşlarımızın ve demiryolcu arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtiyor, sevgilerimi sunuyorum. 

 

Kamuran YAZICI

 

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü ve

Yönetim Kurulu Başkanı

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ