KAYSERİ’Yİ HIZLI DEMİRYOLU İLE TANIŞTIRIYORUZ

Bakan Karaismailoğlu: Kayseri’nin demiryolu ulaşımının gelişmesi için birçok yatırım gerçekleştiriyoruz. Kayseri’yi hızlı demiryolu ile tanıştıracağız. Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi ile Ankara - Sivas YHT hattına bağlantılı olarak 142 km uzunluğundaki Yerköy-Şefaatli-Kayseri arasına inşa edeceğiz.
21/11/2020 03:00

KAYSERİ’Yİ HIZLI DEMİRYOLU İLE TANIŞTIRIYORUZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kayseri Havalimanının yeni terminal binası ve Anafartalar-YHT Tramvay hattının temel atma törenlerine katıldı.

 “Kayseri’yi Hızlı Demiryolu İle Tanıştıracağız”

Törende konuşan Bakan Karaismailoğlu, son 18 yılda Kayseri’nin ulaşım ve iletişim altyapısı için 6 milyar 346 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını belirterek, “Kayseri’nin 2003 yılına kadar sadece 83 kilometre bölünmüş yolu vardı, 18 yılda 647 kilometreye çıkardık. Şu anda yaklaşık 1,5 milyar lira bedel ile 15 ayrı karayolu projemiz de devam ediyor. Karayollarında olduğu kadar Kayseri’nin demiryolu ulaşımının gelişmesi için de bir çok yatırım gerçekleştiriyoruz. Kayseri’yi hızlı demiryolu ile tanıştıracağız. Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi ile Ankara - Sivas YHT hattına bağlantılı olarak 142 km uzunluğundaki Yerköy-Şefaatli-Kayseri arasına inşa edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

 “Tramvay Hattı Tamamlandığında Taşınan Yolcu Sayısı Günlük 50 Bin Artacak”

Anafartalar-Şehir Hastanesi-YHT Gar Tramvay Hattının temel atma töreninde ise proje bedelinin 376 milyon 493 bin lira olacağını belirten Karaismailoğlu, “Projeyi 2 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Proje güzergahı boyunca, 14 kilometre ray döşeyeceğiz. Hattın kazısı, rayların montajı, durak donatıları, yaya geçitleri ve kavşak düzenlemeleri gibi işlerin tümü günlük hayatın sürdüğü mekânlarda icra edilecek. Proje kapsamında ayrıca yüzde 60 yerlilik oranıyla üretilecek 5 adet tramvay aracını da temin edeceğiz.  Hattımız tamamlandığında, mevcut tramvaylarla taşınan yolcu sayısının günde 50 bin artacağını öngörüyoruz. Proje tamamlandığında toplam 1 milyar 452 milyon TL fayda sağlanması öngörülmektedir.” diye konuştu.

“Yeni Terminal Binası Yılda 8 Milyon Yolcuya Hizmet Verecek”

 Kayseri’de 2003 yılında 3 bin 197 ulan uçuş trafiğinin, 2019 yılında 15 binin üzerine çıktığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “2003 yılından bu yana uçuş trafiğinde yaklaşık 4 kat, yolcu sayısında ise 6 kat artış oldu. Yeni bir iç hatlar terminali yapma ihtiyacı doğdu. Çağa uygun, modern ve estetik bir mimariye sahip, yeni bir terminal binası inşa edeceğiz. Mevcut dış hat ve iç hat terminal binalarını da birleştirip, restore ederek, daha büyük ve modern bir Dış Hatlar Terminal binasına dönüştüreceğiz.” dedi. Karaismailoğlu, projenin tamamlanmasıyla birlikte Kayseri’nin yılda 8 milyon yolcuya hizmet vereceğini söyledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ