KARAELMAS EKSPRESİ PANDEMİ SONRASINA HAZIRLANIYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları TCDD Taşımacılık tarafından Ankara-Zonguldak hattında başlatılacak Karaelmas Ekspresi seferiyle Ankara’dan Karabük'e yolculuğa çıktı.
05/11/2020 01:00

KARAELMAS EKSPRESİ PANDEMİ SONRASINA HAZIRLANIYOR

Ankara Eski Garından hareket eden Karaelmas Ekspresi ile Çankırı ve Karabük'e uzanan yolculukta Bakan Ersoy, beraberindeki basın mensuplarına ilk durak olan Ankara'nın Kalecik ilçesinde açıklamada bulundu.

 “Amacımız Dolu Dolu Bir Tren Rotası Hayata Geçirmek”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Eskiden faaliyette olan Karaelmas hattını canlandırmak için bu tren yolculuğunu gerçekleştiriyoruz. Amacımız Ankara'dan Zonguldak'a kadar gidecek olan dolu dolu bir tren rotasını hayata geçirmek" dedi.

Ersoy, Doğu Ekspresi Treni'nin çok başarılı olduğunu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile bu tarz turizm seferlerinin sayısını artırma kararı aldıklarını söyledi.

Doğu Ekspresi gibi en az 5 turizm trenini oluşturmaya çalıştıklarını aktaran Ersoy, Van Ekspresi üzerinde de çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Ersoy, "Eskiden faaliyette olan Karaelmas hattını canlandırmak için bu tren yolculuğunu gerçekleştiriyoruz. Amacımız Ankara'dan çıktıktan sonra Kalecik, Çankırı, Çerkeş, Eskipazar, Karabük-Safranbolu ve Zonguldak kadar gidecek olan dolu dolu bir tren rotasını içerikleri ile pandemi sonrasına hazırlayarak hayata geçirmek. Bu bağlamda bu geziyi yapıyoruz. Gezdiğimiz yerlerin kültürel yerler, gastronomi ayrıcalıkları var. Doğasıyla da birleştireceğiz güzergahı. Doğu Ekspresi gibi hem yerli turizme hem de yabancı turistlere hitap etmesi için çalışma başlattık." ifadesini kullandı.

 “Hedefimiz 5 Turizm Rotası Daha Oluşturmak”

Ersoy, şunları kaydetti:

"Farklı rotalar oluşturuyoruz. Bunlardan birisi de tren yolculukları rotası. Doğu Anadolu'daki denemeler çok başarılı oldu. Ankara'yı bağlantı yaparak, birçok noktaya Doğu Ekspresi'nde olduğu gibi turizm tren rotalarını yaymak istiyoruz. Hedefimiz 5 rota oluşturmak. Bu rotaların avantajları var. Siz rotalarda kısa süreli duruyorsunuz, bazı illerde. O yerleri kısa süreli tanımış oluyorsunuz. Bir dahaki seyahat noktasına aldığımızda orayı daha geniş, sırf oraya yönelik ziyaretlerde gerçekleştirebiliyorsunuz. Oralardan koyduğunuz sosyal medyadaki resimlerin fark edilmesini sağlıyor. Bizim hedefimiz hem turizmi 81 vilayete yaymak. Herkesin sahip olduğu turizm potansiyelinin farkındalığı yaratarak, herkesin turizm pastasından pay almasını sağlamak istiyoruz."

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı da Karaelmas Ekspresinin pandemi sonrasında seferlerine başlamasıyla bölge illerinin ekonomik ve kültürel hayatının canlanacağını, ülkemizin güzelliklerinin trenle keşfedilmesi için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ