TRANS-HAZAR ULUSLARARASI TAŞIMA GÜZERGAHI BİRLİĞİ ÜYELERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Çin, Kazakistan, Hazar Denizi su alanı, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’den geçerek Avrupa’ya ulaşan “Yeni İpekyolu”, “Orta Koridor” diye adlandırılan Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği üyeleri Sirkeci’de bir araya geldi.
23/10/2020 00:00

TRANS-HAZAR ULUSLARARASI TAŞIMA GÜZERGAHI BİRLİĞİ ÜYELERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Toplantıya TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü ile Azerbaycan ve Kazakistan demiryolu idareleri ve şirket yetkilileri yerinde, diğer üyeler telekonferans yöntemiyle katılım sağladı.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’nün daimi üyesi olduğu Birliğin toplantısında, Azerbaycan’a yapılan haksız saldırı kınandı ve  derin üzüntü dile getirildi.

 Toplantı kapsamında, Birliğin 2020 yılı ilk 9 aylık faaliyetleri incelenirken, güzergahtaki iyileştirmeler için görüş alışverişinde bulunuldu.  

21-22 Ekim tarihlerinde gerçekleşen toplantı sonucunda güzergahın daha aktif, daha verimli kullanılması ve uygulanacak tarifeler hakkında kararlar alındı.

Bilindiği üzere, 60’dan fazla ülkeyi, dünya nüfusunun 4.5 milyar insanını, dünya ekonomisinin yüzde 30’unu kapsayan Orta Koridor’da büyük bir lojistik ve taşımacılık potansiyeli bulunmakta; bu potansiyel için Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği kuruldu.

TCDD Taşımacılık AŞ, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın önemli halkası olan Çin’den Avrupa’ya, Rusya’dan Güney Asya ve Afrika’ya kadar ulaşımı kolaylaştıran Güzergahın etkinliği için büyük bir çaba göstermektedir.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ