TCDD TAŞIMACILIK ESKİŞEHİR SANAYİSİNİ DÜNYAYA AÇIYOR

Eskişehir Sanayisi “Yeşil Yol” Projesinin hayata geçmesi ile limanlara bağlandı Eskişehir Sanayisini dünyaya bağlayacak olan “Yeşil Yol” Projesinin imza töreni 19 Ekim’de Eskişehir Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Proje sayesinde taşımacılık maliyetleri yüzde elli azalırken, karbon salınımında da yüzde seksenlik düşüş hedefleniyor.
19/10/2020 05:00

TCDD TAŞIMACILIK ESKİŞEHİR SANAYİSİNİ DÜNYAYA AÇIYOR

Eskişehir Sanayisi “Yeşil Yol” Projesinin hayata geçmesi ile limanlara bağlandı

Eskişehir Sanayisini dünyaya bağlayacak olan “Yeşil Yol” Projesinin imza töreni 19 Ekim’de Eskişehir Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Proje sayesinde taşımacılık maliyetleri yüzde elli azalırken, karbon salınımında da yüzde seksenlik düşüş hedefleniyor.

TCDD Taşımacılık ve Eskişehir Sanayi Odası liderliğinde ESO ABİGEM ile Arkas Lojistik işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında Eskişehir’de üretilen sanayi ürünleri, Arkas Lojistik’e ait tırlarla Hasanbey Lojistik Merkezi’ne getirilmesinin ardından demiryolu aracılığı ile İzmit Körfezindeki limanlara götürülecek. Bu sayede Eskişehir sanayisi, limanlar aracılığı ile dünyaya açılacak.

Projenin Çin’e gidecek olan ilk 23 vagonluk beyaz eşya sevkiyatının Hasanbey Lojistik Merkezi’nde gerçekleştirilmesinin ardından Eskişehir Sanayi Odası’nda imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan Vali Erol Ayyıldız, projenin Eskişehir ve bölgesinin ekolojiye uygun şekilde dünyaya açılması açısından kendilerini çok memnun ettiğini belirterek “Devletimize minnettarlıklarımızı belirtiyoruz, hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

“Eskişehir’den Çin’e ulaşılacak”

Hasanbey Lojistik Merkezi’nin 540 bin metrekare alan üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerinden birisi olduğunun altını çizen TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı “Hasanbey Lojistik Merkezi, yıllık bir buçuk milyon ton yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bugüne kadar kapasitesini yeterince kullanamadığımız lojistik merkezimiz sayesinde Eskişehir, demiryolu bağlantısının olduğu tüm limanlara bağlanacak. Hasanbey Lojistik Merkezi ve İzmit Körfez limanları arasında düzenli tren seferleri gerçekleştirilerek Eskişehir ve bölge sanayicilerine taşımacılık hizmeti verilecektir. Ayrıca BTK Demiryolu hattı üzerinden demiryolu taşımacılığı başlatılacak, bu sayede ikinci bir elleçme yapılmadan Eskişehir’den yüklenen konteynırlar trenle Ortadoğu, Asya ve Çin’e ulaşabilecektir” sözlerini kaydetti.

“Yıllık 100 bin konteyner limanlara taşınacak”

Eskişehir sanayisinin yıllık 100 bin konteynerlik taşıma yaptığını, bu taşımanın ilk etapta yarısının demiryolu yarısının ise denizyolu aracılığı ile gerçekleştirileceğini belirten Yazıcı “İlerleyen yıllarda Eskişehir’in artan ihracat potansiyeli ile birlikte yıllık 100 bin konteyner demiryoluyla limanlara taşınması öngörülmektedir” dedi.  Öte yandan, sanayicilerin Hasanbey Lojistik Merkezi üzerinden yapacağı yurtiçi ve uluslararası taşımalara tarife avantajı da sağlanacağını belirten Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Eskişehir’den uğurladığımız ilk konteynır trenimiz, 23 vagon beyaz eşya yüküyle Çin’e gitmek üzere Derinceye doğru yola çıktı. Yolu açık olsun” dedi.

Hasanbey Lojistik Merkezi ve İzmit körfez limanları arasında düzenli tren seferleri gerçekleştirileceğini kaydeden Yazıcı, Eskişehir ve bölge sanayicilerine çevreci, düzenli, hızlı, ekonomik ve planlı konteyner taşımacılığı hizmeti verilecektir.

Bu sayede ihraç eşya yüklü konteynerler İzmit körfez bölgesinde bulunan limanlar vasıtasıyla başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya tren ve gemi kombinasyonuyla taşınacaktır.

Sanayicilerimize zamanında ve kesintisiz konteyner temin edilebilmesi Hasanbey Lojistik Merkezinde konteyner parkı oluşturularak bir nevi kuru liman olarak da hizmet verilecektir.

Aynı şekilde ithalat konteynerlerinin limanlardan blok konteyner trenleriyle Hasanbey Lojistik Merkezine getirilerek buradan fabrikalara dağıtımları gerçekleştirilecektir” ifadelerine yer verdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ