KAYACIK LOJİSTİK MERKEZİ TÖRENLE HİZMETE VERİLDİ

Konya’da Şehir Hastanesi ve yatırımların toplu açılışı 02 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla gerçekleştirildi.
02/10/2020 01:00

KAYACIK LOJİSTİK MERKEZİ TÖRENLE HİZMETE VERİLDİ

Konya’da Şehir Hastanesi ve yatırımların toplu açılışı 02 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla gerçekleştirildi.

Eşzamanlı olarak yapılan toplu açılışın Konya Kayacık Lojistik Merkezinde düzenlenen törene Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Genel Müdür Yardımcıları ve yetkililer katıldı.

Toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya sanayisinin dünyaya açılan kapısı olarak gördüğünü, Kayacık Lojistik Merkezinin toplam 1 milyon metrekarelik alanda kurulacağını bildirerek bu Lojistik Merkezin şehrin istihdamına da önemli katkıda bulunacağını beirtti. Konya'nın sanayisi, tarımı ve hizmet sektörü ile Türkiye'nin parlayan yıldızı olduğunu ve bu yatırımla çok da büyük atılımlara hazırlandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de tüm gücümüz ve imkanlarımızla Konya'nın yanında yer almayı sürdüreceğiz. Açılışını yaptığımız bu eserlerin şehrimiz ve ülkemize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum. Konya'mıza bu yatırımların kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyemizi işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum."

 

Ülkemizde 1,7 milyon ton taşıma kapasitesi ve 1 milyon metrekare lojistik alan kazandırmış oluyoruz. “

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise “Lojistik sektörü dünya ekonomisinin ve uluslararası ticaretin birbiri ile bütünleşen temel dinamosu. İhracat odaklı bir lojistik altyapısı ile uzun vadede yaklaşık 1 trilyon dolar ihracatı destekleyecek altyapıyı kuruyoruz. Sanayicilerimizin rekabet gücünü artırmak ve ülkemizi bölgenin lojistik üssü haline getirmek amacıyla inşa edeceğimiz 25 lojistik merkezini de çok önemli yatırımlar arasında görüyoruz. Bugün bu merkezlerden 10'ncusu olarak Konya Kayacık Lojistik Merkezi ile bu hedefe bir adım daha yaklaşıyoruz. Bu merkezle Konya uluslararası taşımacılık koridorlarındaki payını yükselterek önemli bir yük aktarma merkezi olacaktır.” diye konuştu.

Ülkemizde 1,7 milyon ton taşıma kapasitesi ve 1 milyon metrekare lojistik alan kazandırmış olduklarının altını çizen Karaismailoğlu; “50 bin metrekare alanda altyapısı tamamlanan akaryakıt doldurma boşaltma ve depolama tesisi ile lojistik merkez projeleri içerisinde ilk olarak Kayacık'ta uygulama yapmış oluyoruz. Ülkemizin ana ulaşımını sağlayan Doğu-Batı ve Kuzey-Güney aksı yönünde uzanan karayolu bağlantılarının kavşak noktasında bulunan Konya'nın tarımsal, ticari ve sanayi faaliyetlerini destekleyecek karayolu yatırımlarını da hayata geçiriyoruz. Toplam 122 kilometre uzunluğundaki 3 kısım halinde projelendirdiğimiz Konya Çevre Yolunun 22 kilometrelik 1. kısmını açıyoruz. Konya Çevre Yolu şehri tam çember şeklinde çevreleyerek çevre il yolları ile şehir içi yollarını birbirine bağlayacak önemli turizm ve ticaret merkezlerine hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım imkanı sunacaktır.” ifadelerini kullandı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ