ATATÜRK'Ü POZANTI'YA GETİREN BUHARLI TREN YENİDEN POZANTI'DA

100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Pozantı’ya getiren buharlı kara tren, "Atatürk’ün Pozantı’ya gelişi ve Pozantı Kongresi’nin 100. Yıl Yönümü Etkinlikleri" için ilçeye getirildi.
05/08/2020 01:00

ATATÜRK'Ü POZANTI'YA GETİREN BUHARLI TREN YENİDEN POZANTI'DA

Buharlı kara tren, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla 5 Ağustos Çarşamba günü gerçekleştirilen "Atatürk’ün Pozantı’ya Gelişi ve Pozantı Kongresi’nin 100. Yıl Dönümü" etkinlikleri kapsamında TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü işbirliğinde İzmir'den Pozantı Garı'na getirildi.

Çok sayıda fotoğraf sanatçısı ve vatandaş, Mustafa Kemal Atatürk'ü Pozantı'ya getiren buharlı kara treni görmek için çevre il ve ilçelerden Pozantı Garı'na akın etti.

Pozantı tren istasyonuna gelen fotoğrafçılar, kara trenin çalışıp buhar çıkarmasını dört gözle bekledi. 100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Pozantı'ya getirir gibi canlandırma yapıldı.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, " Gelmez denen Kara Treni 5 Ağustos Pozantı Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri için İzmir’den Pozantı’ya getirmek nasip oldu çok şükür.” diye duyurdu.

"Türkiye büyüdü, gelişti, güçlendi"

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Pozantı Kongresi'nin 100. yıldönümü dolayısıyla katıldığı törende, Milli Mücadelenin aziz kahramanlarını ve gazilerini, şehitlerini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Pozantı Kongresi'nin ebediyete intikal eden mensuplarını rahmetle ve minnetle anarak, başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Üzerinde yaşadığımız toprakların vatanımız olarak devamını mümkün kılan, onların azmi, gayretleri, mücadelesi ve fedakarlıklarıdır. Ruhları şad olsun. Malumunuz, içinde bulunduğumuz bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100'üncü yıldönümü. Gazi Meclisimizin Başkanı olmak, bizatihi başlı başına en büyük iftihar vesilelerinden biridir.”

Bu vatanı toprağı, bitkisi, insanı, mimarisi, kültürü ve hayat tarzıyla bir oya işi gibi incelikle işlediklerini belirten Şentop, ayrıca sözlerine şöyle devam etti:

"Bu bin yıl boyunca bulunduğumuz coğrafyalarda, toprağa, insana, kültüre hizmet ettik, emek verdik. Büyük devletimiz Osmanlı'nın yüzlerce yıl kaldığı topraklarda mevcut inançlar, yerel diller, yerel mimari, kültür, sanat itinayla korundu. Yüzlerce yıl sonra çekildiğimiz bu topraklarda yaşayan herkes inancını, dilini, kültürünü, sanatını hiçbir kopukluk olmadan sürdürdü, sürdürmeye devam ediyor. Her zaman, barışın, huzurun, insan hürriyetinin ve kişiliğinin koruyucusu olmanın unutulmaz örneklerini verdik. Yüz yıl önce, her zerresiyle, her hücresiyle sahip olduğumuz, sahip olmayı hak ettiğimiz bu vatan topraklarını işgal ve istila etmek isteyenlere de hak ettikleri cevabı, dersi verdik. Peki yüzyıl önce Adana ve havalisini işgal etmeye gelenler nerede? Onlar neler yaptılar? Sömürgeci, barbar, insana ve kendinden olmayan insana dair her şeye saygısızca, vahşice yaklaşan Fransızlar, tam 75 sene önce, tam bugün Cezayir’de büyük bir katliam gerçekleştirdiler. 90’lı yıllarda Ruanda’da yaşanan katliamda da bu Fransa’yı görüyoruz."

Tören kapsamında, Atatürk Anıtı'na çelenk konulurken, Atatürk'ün buharlı kara trenle Adana'ya gelişi temsili olarak canlandırıldı.

Törene, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü Adana bölge personeli de katıldı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ