HEDEF 5 YIL İÇİNDE 5500 KİLOMETRE HIZLI DEMİRYOLU HATTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, demiryollarının yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığı ve lojistik açıdan çok önemli olduğunu vurguladı.
26/07/2020 02:00

HEDEF 5 YIL İÇİNDE 5500 KİLOMETRE HIZLI  DEMİRYOLU HATTI

‘’5 Yıl İçerisinde 5500 Km Hızlı,  5 Yıl Sonrasında 18 Bin Km Demiryolu Hedefliyoruz’’

Bakan Karaismailoğlu: ‘’Biliyorsunuz daha birkaç yıl önce ülkemiz hızlı trenle tanıştı ve önümüzdeki 3 yıl içerisinde hızlı tren hattımızı 3500 kilometreye çıkaracağız, peşinden de 5 yıl içerisinde 5500 kilometre hızlı tren hattı hedefliyoruz. ‘’ dedi.

Karaismailoğlu, ‘’Yine bizim eski konvansiyonel hatlarda da muazzam bir çalışmamız var. Hem eski hatları yeniliyoruz hem yeni lojistik hatlar oluşturuyoruz. Önümüzdeki 5 yıl sonrasında da 18 bin kilometre demiryolu planlıyoruz. Şu andaki en büyük hedefimiz,  hızlı tren hatları ile halkımızın ulaşım konforunu artırmak. Bir taraftan da lojistik olarak da bütün limanları, sanayi bölgelerini ana hatlara bağlayıp, entegrasyonu sağlayıp lojistik bir güç olma yolunda ülkemiz çok hızlı ilerliyor.’’ diye konuştu.

Kurban Bayramı için verdiği mesajlarda da : ‘’Lütfen yüksek hızlı trenleri kullanalım, uçaklarımızı kullanalım ama başka çaremiz yoksa otomobilimizi kullandığımızda da mutlaka dikkatli olalım, dinlenelim, bayramı bayram olarak geçirelim.‘’ ifadelerini kullandı.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ