SAMSUN-SİVAS HATTI İLE KARADENİZ ANADOLU’YA AÇILIYOR

KARAİSMAİLOĞLU: Bu yıl içerisinde Ankara-Sivas hattını faaliyete geçireceğiz. 2023 yılına kadar Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep yüksek hızlı tren hattımızı bitiriyoruz. Yine doğuya doğru Sivas üzerinden devam ediyoruz, önümüzdeki günlerde Kayseri’yi de bağlayacağız hızlı tren hattına. Bursa’yı, Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattına bağlayacağız. 3 -4 yıl içerisinde yüksek hızlı tren hat uzunluğunu 5 bin 500 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz.
11/07/2020 05:00

SAMSUN-SİVAS HATTI İLE KARADENİZ ANADOLU’YA AÇILIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, demiryolu projelerine büyük önem verdiklerini ve yüksek hızlı tren projelerinin devam ettiğini vurgulayarak “İnşallah bugün bu yıl içerisinde Ankara-Sivas hattını faaliyete geçireceğiz. Onun yanında 2023 yılına kadar Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep yüksek hızlı tren hattımızı bitiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, ulaştırma ve altyapı yatırımları alanında son 18 yılda 880 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını, Muş ve bölgedeki diğer illerin de önemli yatırımlara ev sahipliği yaptığını belirterek, “Mart ayında salgın süreci başladı. Hiç beklenmeyen bir şeydi tabi, ama bütün dünyada adeta savaşlar, ekonomik krizler olurken, maske savaşları çıkarken biz hiçbir şekilde şantiyelerimizin hiçbirini kapatmadık, işlerimizi durdurmadık. Tabi tedbirlerimizi aldık, güvenliğimizi aldık, şantiyelerimizi yeniden dizayn ettik, şantiyelerimizi açık tuttuk.” dedi.

Huzur Bitmeyecek Daha Güzel Günler Olacak

Karaismailoğlu, yapılan yatırımların sadece Muş’ta değil bölgedeki tüm şehirlerde huzur ve istikrar sağladığını ifade ederek, “İnşallah bu ortam sürecek. Biz de yatırımlarımızı hızlı bir şekilde devam ettirip bitireceğiz. Bölgede yaşayan halkın yaşam standartlarını yükselteceğiz. Biliyorsunuz yol ve ulaşım altyapı projeleri sadece bir yatırım değil, yani bölgeye hareketlilik getiriyor, canlılık getiriyor. Bölgede üretim, istihdam, ekonomi artıyor, gelişiyor, canlanıyor, o yüzden tabi bunlar da halkın yaşam standartlarına yansıyor” diye konuştu.

Bölgedeki sosyoekonomik canlılığın artması için devam eden projeleri tamamlamalarının ardından ara vermeden projelere başladıklarını ifade eden Karaismailoğlu, “İnşallah bölgede huzur hiç bitmeyecek daha da güzel günler olacak” dedi.

Terör Örgütlerinin Artık Hiç İzi Yok Burada, Bölgede Huzur Var

Begendik Köprüsü gibi yatırımların terörün düşmanı olduğunu ve bu nedenle terör örgütlerinin bu yatırımların yapılmasını istemediğini söyleyen Karaismailoğlu, “Onların artık hiç izi yok burada, bölgede huzur var. Bütün engellemelere rağmen projelerimiz bir bir bitiyor. Buna benzer bölgede pek çok projemiz var” dedi.

Ankara-Sivas YHT Hattı Bu Yıl Hizmete Verilecek

Bakan Karaismailoğlu, Samsun-Sivas-Kalın demiryolu hattını tamamen yenileyerek kapasiteyi üç katına çıkardıklarını, bu proje ile Karadeniz’i Anadolu’ya açtıklarını, eski hatların yenilenmesi ve yeni konvansiyonel hatların planlaması projelerinin de çok hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Karaismailoğlu, “Eski hatlarımızın elektrikli hale getirilmesi, sinyalizasyon çalışmaları da bir taraftan devam ediyor. Bunun yanında biliyorsunuz daha birkaç yıl önce ülkemiz yüksek hızlı tren hatlarına kavuştu müthiş bir ilgi var. Yani demiryolu konforunu hisseden vatandaşımız ondan ayrılmıyor. Ankara-İstanbul, Eskişehir-Ankara, Ankara-Konya yoğun bir şekilde çalışıyor. İnşallah bugün bu yıl içerisinde Ankara-Sivas hattını faaliyete geçireceğiz. Onun yanında 2023 yılına kadar Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep yüksek hızlı tren hattımızı bitiriyoruz, onun çalışmaları üzerindeyiz. Yine doğuya doğru da Sivas üzerinden devam ediyoruz, önümüzdeki günlerde Kayseri’yi de hızlı tren hattına bağlayacağız.” dedi.

Bursa’yı, Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattına da bağlayacaklarını kaydeden Karaismailoğlu, bu projenin yakın zamanda üst yapı ihalesine çıkılacağını, 3 - 4 yıl içerisinde yüksek hızlı tren hattı uzunluğunu 5 bin 500 kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini vurgularak, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu kadar sıkıntılara, salgın sürecine rağmen yatırımlarda hiçbir şekilde hız kesmiyoruz.” şeklinde konuştu.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ