KARS LOJİSTİK MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI

Kars Lojistik Merkezi’nin temeli Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla 7 Nisan 2017 tarihinde törenle atıldı.
10/04/2017 00:16

KARS LOJİSTİK MERKEZİ’NİN  TEMELİ ATILDI

KARS LOJİSTİK MERKEZİ’NİN  TEMELİ ATILDI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan;” 1213 km YHT hattı işletmeye açıldı. Yaklaşık 3380 km YHT, HT ve konvansiyonel hattın inşası devam ediyor. Kars’a kadar hızlı tren gelecek. Batıda ne varsa doğuda da o olacak. Kars’la birlikte Ardahan, Iğdır, Ağrı tüm bölge her anlamda kalkınacak. Bakü- Tiflis-Kars demiryolu ile Kars Lojistik Merkezi entegre olduğunda Çin’e kadar hizmet verecek,  sanayi gelişecek,  istihdam artacak.”

Kars Lojistik Merkezi’nin temeli Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla 7 Nisan 2017 tarihinde törenle atıldı.

Törene ayrıca; Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet URAS, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.  

Ülkemizi demirağlarla ören ecdadımızı minnetle anıyorum

UDH Bakanı Ahmet Arslan;”  150-100 sene önce ülkemizi demirağlarla ören ecdadımızdan Allah razı olsun. Ülkemiz için şehit olan, bu ülkeye hizmet eden herkesi minnetle anıyorum. 1950’den sonra demiryolu kaderine terk edildi. Atatürk’ün demiryolu refah ve umran tevlid eder, diye çok önemsediği demiryoluna yatırım yapılmadı. 100 sene önce trenlerin 120 km hızla gittiği yol yapılmış, yol eskiyince ne bakım ne yenileme yapılmış. Ne olmuş? Tren hızları sürekli düşürülmüş. 2013’de demiryolunu devlet politikası haline getirdik. 50-100 yıl el değmeyen hatları yeniledik. Ağaç travers yerine beton travers döşedik. 49’lu ray yerine ülkemizde ürettiğimiz 60’lık rayı döşedik. 10 bin kilometre demiryolunu yeniledik. 4 bin kilometre olan elektrikli hattı, 6 bin 300 kilometreye getirdik. Bununla da yetinmiyoruz, 2 bin 300 kilometre inşaat devam ediyor. Sinyalli hat miktarı 5 bin kilometre iken, 7 bin 300 kilometreye getirdik. Orada da 2 bin 300 kilometrede çalışmalarımız devam ediyor.  Başka ne yaptık, ülkemizi Avrupa'nın 6. dünyanın 8. yüksek hızlı tren işletmecisi haline getirdik. 1213 kilometre YHT hattını işletmeye açtık. 3380 kilometre YHT, HT ve konvansiyonel hattın inşası devam ediyor. Kara tren gecikir, belki de hiç gelmezden yüksek hızlı tren yetişir dönemine geldik. Türküyü değiştirdik. Ülkemizi bir başkan bir başa kaliteli konforlu demiryolu ağlarıyla örmek istiyoruz." diye konuştu.

Batıda ne varsa doğuda da o olacak

Batıda ne varsa doğuda da o olacağını; Kars’a kadar hızlı trenin geleceğine vurgu yapan Bakan Arslan; “Bugün Kars Lojistik Merkezin temelini atıyoruz, hayırlı olsun. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ile entegre olan lojistik merkezle birlikte Kars cazibe merkezi olacak. Endüstri, yatırım gelecek, istihdam artacak. Başlangıçta 500 kişi çalışacak, 2 bin kişi de buna entegre şirketlerde çalışacak. Lojistik Merkez Türkmenistan’dan Çin’e kadar hizmet edecek ve daha da büyüyerek günde 5 bin-10 bin kişinin çalıştığı hala gelecek" diye belirtti.

Vali Rahmi Doğan da;  Kars’ın  23 ille birlikte cazibe merkezi olduğunu,  Karslı’nın Kars’ta doyacağını, merkezin hayırlı olmasını diledi.

Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey;” Kars doğunun son kapısı değil, incisi artık. Tüm yolların kesiştiği cazibe merkezi… Kars artık yürümüyor, ata bindi doludizgin koşuyor” şeklinde konuştu.

Bakan Arslan’ın Kars’a her zaman müjdeli haberlerle geldiğini, diğer bakanların da müjde verdiğini belirten Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta da merkezin Kars’ın hayali olduğunu ifade etti.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın da; projenin sözleşme bedelinin 94 milyon 300 bin TL olduğunu belirterek şunları söyledi:” Yıllık 412 bin ton taşıma kapasitesine sahip lojistik merkezin konteyner stok alanı 170 bin metrekaredir. Merkezin içine 16 kilometre, ulusal demiryolu ağına bağlantısı için 6.2 kilometre demiryolu hattı yapılacak.”

Konuşmaların ardından Bakan Arslan, Kars Lojistik Merkezi’nin 30 Ekim 2018 yılında işletmeye açılacağını müjdeledi.

Bilindiği üzere, ülkemizde 20 noktada yapımı planlanan lojistik merkezlerden; Samsun (Gelemen), İstanbul (Halkalı), Eskişehir (Hasanbey), Denizli (Kaklık), Kocaeli (Köseköy), Uşak ve Balıkesir (Gökköy) olmak üzere 7 adet lojistik merkez hizmete açıldı. 6 adedinin inşası, geriye kalanların proje, ihale ve kamulaştırma süreçleri devam ediyor.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ