SAMSUN- SİVAS DEMİRYOLU HATTI BİR AY İÇERİSİNDE AÇILIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Samsun’da incelemeleri kapsamında bir basın toplantısı düzenledi.
15/03/2020 23:00

SAMSUN- SİVAS DEMİRYOLU HATTI BİR AY İÇERİSİNDE AÇILIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Samsun’da incelemeleri kapsamında bir basın toplantısı düzenledi.

Turhan, dünyayı sarsan yeni tip Korona virüsün bir sağlık problemi olduğuna işaret ederek, Türkiye'de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları, Sağlık Bilim Kurulunun tavsiyeleri, Sağlık Bakanlığının kararları doğrultusunda gerek yurtiçi gerekse yurtdışı ulaştırma hizmetleri konusunda bir dizi tedbir alma zorunluluğu oluştuğunu anlattı.

Bu kapsamda 14 ülke ile havayolu bağlantısının kesildiğinin altını çizen Turhan "Özellikle doğu komşumuz İran ile olan demir ve karayolu ulaşımını kesmiş bulunuyoruz. Sofya demiryolu hizmetimizi de durdurduk. Bunların tek amacı insanımızın sağlığını ve ülkemizi korumak. Sağlık Bilim Kurulumuzun ve Sağlık Bakanlığımızın kararları doğrultusunda bu süreler kısaltılıp uzatılabilecek." diye konuştu.

Ankara-Samsun Hızlı Demiryolu Projesi sona yaklaştı

Bakan Turhan, Samsun'daki ulaşım yatırımları konusunda da bilgi vererek, demiryolu ile İç Anadolu Bölgesi'ne bağlantıyı sağlayan Samsun-Sivas hattındaki çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Yol yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılan Samsun-Sivas Demiryolu hattının bir ay içinde açılacağını aktaran Turhan, şunları kaydetti:

"Samsun ile ilgili ulaştırma alanında yapmayı planladığımız projelerimiz var. Çünkü Samsun, bölgenin sanayi, tarım, turizm, ticaret ve lojistik alanında önemli bir merkezi. Limanları vasıtasıyla Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı. Dolayısıyla Ankara-Samsun Hızlı Demiryolu Projesi'nin de sonlarına yaklaştık. Bu yılsonunda inşallah projeyi tamamlayıp, sonra ihalesini yapmayı planlıyoruz. Bu, Samsunumuzun ulaşım altyapısını daha da güçlendirmiş olacaktır. Bir başka deyişle bu hızlı demiryolu, Mersin Limanı ile Samsun Limanı'nı birbirine demiryolu sistemi ile entegre etmiş olacak.

"Bölgenin önemli sanayi kenti olan Samsun ilimizin sanayi bölgesinde bulunan Gelemen Lojistik Merkezi'nde çalışmalarımız devam ediyor. Gelemen Lojistik Merkezi'ne bağlanacak olan demiryolu hattının ihalelerini yaptık. Burada da çalışmalarımız sürüyor. Samsun-Çarşamba Havalimanı Terminal binasının ihalesini bu yıl içerisinde yapmayı planlıyoruz. Ayrıca, Samsun’u Ankara’ya otoyol standardında bir karayolu projesi ile bağlamak için çalışmalar devam ediyor.”

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ