GENEL MÜDÜR VEYSİ KURT’TAN ELAZIĞ’A ZİYARET

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı ziyaret etti.
25/03/2017 02:56

GENEL MÜDÜR VEYSİ KURT’TAN ELAZIĞ’A ZİYARET

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, demiryolu sektöründe önemli merkezlerden birisi haline gelen Elazığ’daki gelişmeler hakkında bilgi almak üzere, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı 22 Mart 2017 tarihinde ziyaret etti.  

Ziyarette Kurt; son 15 yıldır demiryolu sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte yolcu ve yük taşımacılığında çok önemli ilerlemeler kaydedildiğini; bu gelişmelerde Elazığ’ın önemli bir yere sahip olduğunu ve halen bu şehirde yaklaşık 300 insanın demiryolunda istihdamının sağlandığını belirterek şunları söyledi:” Elazığ’ın ferrokrom taşımacılığında çok önemli bir potansiyeli var. Özellikle Suveren bölgesinde önemli bir demir cevheri barındırıyor ve bu demir cevherini trenle Mersin ve İskenderun limanlarına taşıyoruz. Aynı şekilde Türkiye ile İran arasındaki transit noktasında bulunuyor.”

Kurt ayrıca;  Elazığ’a hızlı demiryolunun ulaşmasının bölgesel farklılıkların giderilmesinde çok önemli olduğunu, tüm potansiyelini harekete geçireceğini,  Bakü- Tiflis- Kars demiryolu hattının işletmeye alınmasıyla birlikte şehrin uluslararası demiryolu koridoru açısından öneminin daha da artacağını belirtti.  

Elazığ, 27 ilin bağlantı noktasında

Elazığ’ın çok önemli bir lojistik merkezi olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise, “Elazığ, 27 ilin bağlantı noktasında bulunuyor. Elazığ’a hızlı demiryolunun ulaşmasıyla birlikte çok önemli gelişmeler olacaktır. Elazığ’ın cazibe merkezi olmasından dolayı çok fazla yatırımcı, yatırım yapmak üzere projelerini Kalkınma Bankası’na sundu. Gereken çalışmalar yapılıyor, önümüzdeki yıllarda Elazığ’ın daha aydınlık, daha gelişmiş bir şehir olacağına inancımız sonsuz” diye belirtti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ