“MİLLİ TREN PROJESİ” NDE MİLAT

İLK YENİ NESİL MİLLİ YÜK VAGONU TANITILDI
24/03/2017 06:12

“MİLLİ TREN PROJESİ” NDE MİLAT

İLK  YENİ NESİL MİLLİ YÜK VAGONU TANITILDI

UDH  Bakanı Ahmet Arslan “'Üç  yılda Yeni Nesil Milli Yük Vagonu’muzu üretim aşamasına getirdik, bu yetmez. Bu sene 150 tane üretim yapıp, hem iç piyasaya hem ihracata sunmuş olacağız.  150 rakamı büyük ama Sivas'ın hedefleri, TÜDEMSAŞ'ın hedefleri ve ülkemizin hedefleri düşünüldüğünde bunun yetersiz olduğunu burada söyleyelim.”

“Milli Tren Projesi” kapsamında TÜDEMSAŞ tarafından üretilen ilk “Yeni Nesil Milli Yük Vagonu”nun tanıtımı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Davut Gül, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan ve çok sayıda kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticilerinin katılımı ile 23 Mart 2017 tarihinde Sivas’ta yapıldı.  

Törende konuşan Bakan Arslan; Türkiye’nin yüksek hızlı tren işletmeciliğinde Avrupa’da 6., dünyada 8. olduğunu belirterek şunları söyledi:” Kara tren gecikir döneminden  hızlı tren yetişir, dönemine adım attık.  Ülkemizi,  Asya ile Avrupa kıtaları arasında en kısa, en kestirme, maliyeti en düşük orta koridoru haline getirmek çok önemlidir.  Marmaray’ı tamamladık. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı işletmeye alınmak üzere… Sadece Kapıkule’den Halkalı’ya gelmek yetmez. Ankara-Sivas hızlı tren projesi olağan hızıyla sürüyor. 2018’de bitirip Sivaslıların hizmetine sunacağız. Buradan Sivas- Erzincan’ hattını yapacağız. Bu hattın birinci etabının ihale sürecini başlattık. Hızlı treni Erzurum ve Kars’a da götüreceğiz. BTK ve Marmaray işte o zaman daha anlam kazanacak. Elazığ, Malatya ile güneye de hızlı treni ulaştıracağız. Karaman, Mersin, Adana oradan Gaziantep’e kadar hızlı demiryolu yapacağız. Ankara-İzmir, Ankara-Bursa hızlı tren projeleri devam ediyor. Afyon üzerinden Antalya’ya, Kırıkkale üzerinden Çorum, Samsun’a, Erzincan üzerinden Karadeniz’e Trabzon’a; ülkemizin her yerini hızlı demiryolu hatlarıyla ördüğümüzde o zaman gerçekten demirağlarla örmüş olacağız.”

Sadece taşımacılıkta değil, imalat alanında yolcu, yük ve lokomotif üretiminde ve yerli sanayide geldiğimiz noktanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Arslan; “Raydan makasa kadar birçok malzemenin üretimi artık ülkemizde yapılıyor. Erzincan’da ray bağlantı elemanları üretip ihraç ediyoruz; Adapazarı’nda yüksek hızlı tren, metro araçlarını üretecek fabrika kurduk; Eskişehir’de yeni nesil lokomotif ile milli motoru üretiyoruz; Kırıkkale’de tekerlek takımlarını MKE ile yapıyoruz.  Çankırı’da hızlı tren makas fabrikası kurduk. Milli Yüksek Hızlı Tren’de ise konsept tasarımını tamamladık. 1961 yılında ilk buharlı lokomotif olan Bozkurt’u üreten Sivas, bugün  iftar ettiğimiz üretime imza attı. “Milli Yük Vagonu’nu üreten TÜDEMSAŞ’ı kutluyoruz. Bu üç yıllık bir emeğin sonucu. Bu sektörde üç yılın çok kısa olduğunu biliyorum” şeklinde konuştu.

“Milli Yük Vagonu”nun birçok avantajlara sahip olduğuna vurgu yapan Bakan Arslan; “ 29.5 metre ile 2 vagonluk konteyneri tek vagonda taşıyabilme özelliğine sahip. Benzer vagonlardan yüzde 26 daha hafif…Avrupa’daki eş vagonlardan 4 tondan daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip. Taşıma kapasitesindeki bu artış işletmeciye avantaj demek. Daranın hafifliği nedeniyle de yüzde 15 oranında daha fazla yük ya da daha düşük maliyet demek. Ülkemizde ilk defa üretilen 3 adet H tipi boji ve kompakt fren sistemi sayesinde yüzde 15 oranında yük taşıma maliyeti düşürülmüş durumda. Seyir sırasındaki düşük ses seviyesi yine diğer avantajı” diye belirtti.

Arslan ayrıca şunlara dikkat çekti:” Prototip olarak üretilen vagonun kısa bir sürede seri üretimine geçilmesini ve buradan da inşallah ihracatı amaçlıyoruz. Bu sene 150 tane üretim yapılması planlanıyor. 150 rakamı büyük ama Sivas'ın hedefleri, TÜDEMSAŞ'ın hedefleri ve ülkemizin hedefleri düşünüldüğünde bunun yetersiz olduğunu da burada söyleyelim” diye ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da; Sivas’ın demiryolu kenti olduğunu belirterek;”  Sivas, eski hayal ettiği günleri inşallah, geçmişteki şanlı günlerini demiryolu sanayisi alanında yine yakalayacaktır. İnşallah, Sivas Lojistik Merkezini hayata geçireceğiz. İkinci  OSB'yi yapıyoruz. Allah nasip ederse onun her parseline raylı sistem koyacağız. Milli Yük Vagonuna emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

Sivas Valisi Davut Gül ise;” UDH Bakanlığımız Sivas’ımızda kamu yatırımlarının en üst seviyede olduğu bakanlık. Bakanlığımıza ilimize kazandırdığı projelerden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın da hükümetin demiryolu sektörüne harcadığı 60 milyar liralık yatırımla çok önemli projeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.  

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt da; gerek demiryolu altyapısında gerek sanayindeki gelişmelerin demiryolu taşımacılığının gelişmesine büyük katkı sağlayacağını; Milli Yük Vagonu’nun avantajları ile yük taşımacılığında demiryolunun daha fazla tercih edileceğini belirterek, emeği geçenleri kutladı.

Konuşmaların ardından TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, Bakanlar Arslan ve Yılmaz'a teşekkür plaketi takdim etti.

Yeni Nesil Milli Yük Vagonu'nun önünde kurdele kesen Arslan ve Yılmaz, TÜDEMSAŞ’ta incelemelerde bulundu. 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ