‘’TURUNCU MASA'’ UYGULAMASINA BÜYÜK TALEP

Engelsiz ulaşım hedefi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının himayelerinde yürütülen “Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi” kapsamında, 02 Aralık 2019 tarihinde demiryolu ulaşımında başlatılan “Turuncu Masa” hizmet noktaları her gün daha fazla engelli yolcuya hizmet veriyor.
31/01/2020 01:00

‘’TURUNCU MASA'’ UYGULAMASINA BÜYÜK TALEP

Engelsiz ulaşım hedefi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının himayelerinde yürütülen “Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi” kapsamında, 02 Aralık 2019 tarihinde demiryolu ulaşımında  başlatılan “Turuncu Masa” hizmet noktaları her gün daha fazla engelli yolcuya hizmet veriyor.

‘’ Turuncu Masa YHT duruşu olan 13 gar ve istasyonda’’

YHT setlerinin durduğu 13 gar ve istasyonda (Ankara, Eryaman Gar, Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, Konya, Pendik, Söğütlüçeşme, Halkalı, İzmit ve Gebze) hizmet veren ‘’Turuncu Masa’’ uygulaması engelli yolcular tarafından beğenilip tercih ediliyor.

AA muhabiri tarafından yolcularla yapılan röportajda; Ankara’dan Konya’ya seyahat eden Vasfiye Akbaş (75) uygulamayı çok yararlı gördüğünü ve keyifli bir seyahat geçirmesini sağladığını ifade etti.

Turuncu Masa uygulaması ile; geçen yılın Aralık ayında bin 137, bu yılın ilk ayında bin 376 kişi olmak üzere toplam 2 bin 513 engelli yolcuya hizmet verildi.

 ‘’Uygulama Nasıl İşliyor?’’

Yolculuk tarihi geldiği zaman yolcu, hangi gar veya istasyondan biniş yapacaksa onun girişinde yer alan hizmet noktası butonuna basmasıyla eş zamanlı olarak ‘’Turuncu Masa’’ görevlilerine uyarı gidiyor. Ardından görevli gelir ve engelli yolcuya seyahat edeceği koltuğa kadar refakat ediyor. Yolcunun ineceği istasyonda ise yine  “Turuncu Masa” görevlisi kendisini karşılayıp, garın çıkışına kadar yolcuya eşlik ediyor.  Engelli yolcu, gara giriş yaptığı andan tekrar gardan çıktığı ana kadar ‘’Turuncu Masa’’ görevlilerinin hizmetinden faydalanıyor.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ