TCDD TAŞIMACILIK AŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 4 YAŞINDA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi kapsamında “ demiryolu tren işletmecisi” olarak kurulan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünün 4. yılı dolayısıyla AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
02/01/2020 02:00

TCDD TAŞIMACILIK AŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 4 YAŞINDA

TCDD TAŞIMACILIK AŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 4 YAŞINDA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi kapsamında “ demiryolu tren işletmecisi” olarak kurulan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünün 4. yılı dolayısıyla AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kuruluşun, rekabete açılan demiryolu sektöründe yüksek hızlı trenler, konvansiyonel ana hat ve bölgesel trenler, kent içi toplu taşımacılıkta Marmaray ve Başkentray ile feribot işletmeciliği, lojistik faaliyetler ve demiryolu araçlarının bakım ve tamirini üstlendiğini anlatan Turhan TCDD Taşımacılık’ın, tren işletmeciliğinde liderliğini sürdürdüğünü ifade etti.

“2020 YHT yolcu hedefi 30 bin”

Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir-İstanbul, Konya-Eskişehir-İstanbul yüksek hızlı demiryolu hatlarında günde yaz döneminde 48, kış döneminde 44 seferle 22 bin yolcuya hizmet verildiğini dile getiren Turhan, müşteri memnuniyet oranının yüzde 98'e ulaştığını bildirdi.

Turhan, YHT-otobüs, YHT-tren kombine taşımacılığıyla kısalan seyahat sürelerine dikkat çekerek ‘’Bursa, Kütahya, Tavşanlı, Afyonkarahisar, Karaman, Antalya ve Alanya'ya seyahat süresinin önemli oranda azalmasıyla yüksek hızlı trene (YHT) talep her geçen gün artıyor. Artan yolcu talebini karşılamak üzere Almanya'dan temin edilecek 12 yeni YHT setinin ikisi aralık ayında teslim alındı. Diğer 10 YHT setinin de bu aydan itibaren birer ay arayla teslim alınması planlanıyor.’’ dedi.

Testleri tamamlanan setlerin 1 Şubat'tan itibaren sırayla işletmeye alınacağını kaydeden Turhan, "Bunun sonucunda yüksek hızlı trenlerin hem sefer sayısı hem yolcu kapasitesi önemli oranda artacak. İşletmeye alınacak yeni setlerle YHT ile şu anda 22 bin olan taşınan günlük yolcu sayısının 2020'nin son çeyreğinde 30 bine ulaşması bekleniyor." ifadesini kullandı.

“Marmaray’ da 500 bin yolculuyla rekor kırıldı”

Turhan, TCDD Taşımacılık tarafından işletilen Marmaray’ın hem şehiriçi ulaşımda hem de YHT’lerin ve diğer trenlerin Avrupa’ya geçişinde kolaylık sağlandığının altını çizdi. Ayrılık Çeşmesi-Kazlıçeşme kesimi 29 Ekim 2013'te işletmeciliğe açılan Marmaray'da günde 182 bin kişiye hizmet verildiğini anlatan Turhan, Gebze-Halkalı kesiminin 12 Mart 2019’da hizmete açılmasıyla günlük taşınan yolcu sayısının yüzde 136 artışla 430 bine ulaştığını, geçen yıl 20 Kasım'da 500 binin üzerinde yolcu taşınarak rekor kırıldığını dile getirdi.

Ayrıca, YHT'lerin 2019'da ilk defa Marmaray'dan geçişle Avrupa yakasındaki Halkalı'ya kadar sefer yapmaya başladığını anımsatan Turhan: "İstanbul’daki duruş istasyonları Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı olarak düzenlenen YHT'lerin seyahat süresi Konya-Söğütlüçeşme 4 saat 50 dakika, Konya- Halkalı 5 saat 40 dakika, Ankara-Söğütlüçeşme 4 saat 30 dakika, Ankara-Halkalı 5 saat 20 dakika olarak gerçekleşiyor." dedi.

“Türkiye transit ticaret güzergahı haline geldi”

Bakan Turhan ‘’Tek Kuşak Tek Yol’’ projesiyle Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının, Türkiye'nin Asya ile Avrupa, Orta Doğu ve Afrika arasındaki taşımalarda önemli bir "transit koridor" haline geldiğini ifade etti.

TCDD Taşımacılık AŞ'nin, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile "Orta Koridor"un daha etkin ve verimli kullanımı için bölge ülkeleriyle işbirliğini güçlendirdiğine dikkati çeken Turhan, kuruluşun esnek eşya tarifesinden basitleştirilmiş gümrük işlemleri, kapasitesi yüksek vagon tipine kadar birçok konuda önemli adımlar attığını ve taşımacılığını her geçen gün artırdığını söyledi ve şunları ekledi:

"İlk etapta Kazakistan (Kokhshetau)- Türkiye (Mersin) arasında 4 bin 700 kilometrelik mesafede başlayan taşımacılık, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan-Rusya-Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Kırgızistan-Kazakistan-Çin ve Çin-Avrupa destinasyonlarıyla devam ediyor. BTK hattında karşılıklı olarak haftada 3 tren çalıştırılıyor, BTK hattının açılışından bu yana 7 bin 233 konteynerle 318 bin ton yük taşımacılığı gerçekleştirildi. 2018'e göre, 2019'da taşınan yük miktarı üç kat arttı."

“Lojistik Master Planı ile lojistik üs haline geleceğiz”

Lojistik Master Planı toplantısını hatırlatan Bakan Turhan, 2023, 2035 ve 2053 lojistik planlamalarının Türkiye’yi lojistik üs haline getirecek hedeflere göre yapılandırıldığını söyledi.

Turhan, 2003'ten bu yana öncelikli demiryolu ulaşım politikalarıyla yaklaşık 137 milyar 500 milyon lira yatırım yapıldığını ifade ederek, mevcut demiryolu ağının kalitesinin iyileştirilmesi sonucunda konvansiyonel hatlara da yolcu talebin arttığını vurguladı.

“ Boğaziçi, Ankara, Göller, Turistik Doğu ekspresleri ile turizme katkı”

Ankara-Kars demiryolu hattında büyük talep gören Doğu Ekspresi’ne alternatif olarak sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi ile Kars, Erzurum, Erzincan ve Sivas'ın turizmine önemli katkı sağlandığını belirten Turhan, "Konvansiyonel hatlarda sefere konulan yeni trenler hem şehirler arasında konforlu seyahat imkanı sunuyor hem de turizmi canlandırıyor. Boğaziçi, Ankara, Göller Ekspresi trenlerinin 2019'da sefere konulmasıyla diğer trenlerin duruşunun olmadığı ara istasyonların ulaşım ihtiyacına önemli çözüm de getirildi." değerlendirmesinde bulundu.

TCDD Taşımacılık AŞ'nin, uluslararası yolcu trenleriyle Avrupa'ya ve Orta Doğu'ya ulaşımı sağladığını anlatan Turhan, İstanbul-Sofya Ekspresi, Trans Asya Ekspresi (Tahran-Ankara) ve Tahran-Van Treni ile keyifli olduğu kadar ekonomik seyahat imkanı sunulduğunu kaydetti.

Turhan, Sofya-İstanbul Treni'nde seyahat edeceklerin, 5 Haziran-7 Ekim tarihlerinde, Romanya-Bükreş'e kadar gidebileceklerine dikkati çekerek, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında yolcu taşımacılığının yapılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

“1 milyon 200 bin engelli trenlerde ücretsiz seyahat etti”

Engelli vatandaşların rahat ve kolay ulaşım sağlayabildikleri için tren ulaşımını tercih ettiklerini söyleyen Turhan;” TCDD Taşımacılık, geçen yıl 1 milyon 200 bin engelli yolcuya YHT, ana hat ve konvansiyonel trenlerde ücretsiz ulaşım sağladı.” ifadelerini kullandı.

Turhan, engelsiz ulaşım hedefiyle Bakanlığın himayelerinde yürütülen "Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi" kapsamında 02 Aralık 2019'da demiryolu ulaşımında "Turuncu Masa" hizmet noktalarının YHT'lerin durduğu 13 gar ve istasyonda hizmet vermeye başladığını sözlerine ekledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ