TURHAN: “ENGELLİ BİREYLERE SEYAHATLERİ ESNASINDA YARDIMCI OLACAK TEDBİRLERİ ALMAK İÇİN GAYRET EDİYORUZ.”

Bakan Turhan, "Çocuklarımızı Dinleyelim, Hayatlarını Değiştirelim Projesi" kapsamında Ankara YHT Garı'nda düzenlenen törenle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Saray Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezindeki özel gereksinimli bireyleri Konya'ya yolcu etti.
24/12/2019 04:00

TURHAN: “ENGELLİ BİREYLERE SEYAHATLERİ ESNASINDA YARDIMCI OLACAK TEDBİRLERİ ALMAK İÇİN GAYRET EDİYORUZ.”

Bakan Turhan’a, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve beraberindekiler eşlik etti.

Bakan Turhan, burada yaptığı konuşmada, engelli çocukların sosyal yaşam içinde daha fazla yer alması ve ekonomik hayata katılmasını sağlamak amacıyla önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak, engelli vatandaşların hayatın içinde yer alması, ulaşım hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Engelli bireylerin seyahatleri esnasında yardımcı olacak tedbirleri almak için gayret ediyoruz." dedi.

Engelli vatandaşlar sosyal yaşamın içinde daha fazla yer almalı

İnsan merkezli hizmet anlayışıyla çalıştıklarına, özellikle hızlı tren seyahatlerinde başlatılan Turuncu Masa hizmetiyle engelli vatandaşların karşılaşacakları zorlukları aşmada destek olacak kişileri istihdam ettiklerine dikkati çeken Turhan, bu hizmetleri diğer alanlarda da yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki hassasiyetine işaret eden Turhan, söz konusu hizmetin verilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Turhan, her türlü fiziki ve insani yardım tedbirlerinin alınması için gerekli düzenlemeleri geliştirerek devam ettireceklerini, engellilerin sosyal yaşamın içinde daha fazla yer almaları için ücretsiz, 65 yaş üstüne de ucuz seyahat imkanı sunulduğunu hatırlattı.

Turistik Doğu Ekspresi ile turizm amaçlı seferlere farklı rotalar da katılacak

Ülkenin her yöresindeki güzelliklerin daha fazla tanıtılması amacıyla demiryolu seferleri düzenlendiğini belirten  Turhan, ulaşım amaçlı yapılan Ankara'dan Kars'a Turistik Doğu Ekspresi'nin, bu yıl turizm amaçlı seferlerine de başladığını anımsattı.

Turhan, bu kapsamda vatandaşların şehirleri gezme imkanı bulduğunu, uygulamayı ülkenin farklı yerlerine  yaygınlaştırmayı düşündüklerini dile getirdi.

Yolculuk yapacak çocuklarla yakından ilgilenen Turhan, Konya'da gezebilecekleri yerler hakkında bilgi verdi.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ