BOĞAZİÇİ EKSPRESİ YENİDEN SEFERLERİNE BAŞLADI

Bakan Turhan: ''TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü hizmet yelpazesini ve kalitesini her geçen gün genişletiyor''.
08/12/2019 00:00

BOĞAZİÇİ EKSPRESİ YENİDEN SEFERLERİNE BAŞLADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,  Ankara ile Arifiye (Sakarya) arasında yüksek hızlı trenlerin  duruşunun olmadığı ara istasyonlardaki ulaşım ihtiyacını karşılayacak Boğaziçi Ekspresi'nin, 08 Aralık 2019 tarihinden itibaren yeniden seferlerine başlayacağını bildirdi.

Turhan, AA muhabirine, bakanlık olarak vatandaşların her türlü seyahat ihtiyaçlarını dikkatle takip ettiklerini ve sadece YHT'ler değil, konvansiyonel hatlarda da yeni trenlerle yeni hizmetler başlattıklarını söyledi.

Bakanlığa bağlı TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünün hizmet yelpazesini ve kalitesini her geçen gün genişlettiğini belirten Turhan, ekim ayında Göller Ekspresi'nin hizmete girdiğini, Dünya Engelliler Günü öncesi engelli vatandaşların eli ayağı olacak “Turuncu Masa Hizmet Noktası” uygulamasının başlatıldığını hatırlattı.

YHT ile 52.4 milyon yolcu taşındı

Turhan, ilk YHT'nin hizmete girdiği 2009'dan bu yana 52,4 milyon yolcu taşındığı bilgisini vererek, bu trenlerin yanında konvansiyonel hatlarda işleyen anahat ve bölgesel trenlerin de hatırı sayılır miktarda yolcuya hizmet verdiğini bildirdi.

Vatandaşların ulaşım taleplerini imkanlar ölçüsünde yerine getirerek, hayatlarını kolaylaştırmaya çalıştıklarını vurgulayan Turhan, bu amaç doğrultusunda 1 Şubat 2013'te seferlerine ara verilen Boğaziçi Ekspresi'nin, Ankara- Arifiye (Sakarya) arasında YHT'lerin durmadığı ara istasyonlardaki ulaşım ihtiyacını karşılayacağını belirtti.

Turhan, şunları kaydetti:

"Gündüz işletilecek Boğaziçi Ekspresi ile seyahat süresi yaklaşık 6 saat olacak. Ankara'dan saat 08.15'te kalkacak tren, Arifiye'ye 14.27'de varacak. Arifiye'den ise 15.30'da hareket edecek tren, Ankara'ya 21.34'te ulaşacak. 240 yolcu kapasitesi bulunan Boğaziçi Ekspresi, 4 pulman vagondan oluşacak. YHT'lerin durmadığı büyüklü küçüklü 16 gar ve istasyonda yolcu bindirip indirecek ekspresin, talebin çok olması halinde yolcu kapasitesi artırılacak."

Bakan Turhan, "Konforlu ve keyifli yolculuk sunacak olan Boğaziçi Ekspresi'nin en uzak mesafe ücreti 55 lira olarak belirlendi." dedi.

İlk seferine 08 Aralık 2019 tarihinde saat 08.15’de Ankara’dan başlayan Ekspres, Sincan, Esenkent (dönüşte duruşu var) Temelli, Polatlı, Beylikköprü, Biçer, Sazak, Yunusemre, Beylikova, Alpu, Eskişehir, Bozüyük, Karaköy, Bilecik, Vezirhan, Osmaneli, Alifuatpaşa, Doğançay’da duruş yapacak.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ