YENİ YHT SETİ ANKARA’YA ULAŞTI

“İkincisinin bu ay teslim edilmesi planlanan tren setlerinin tamamının hizmete alınmasıyla 22 bin olan günlük YHT yolcu sayısının 2020'de yaklaşık 30 bin, 2021'de 40 bin civarına yükseltilmesi planlanıyor.”
04/12/2019 04:00

YENİ YHT SETİ ANKARA’YA ULAŞTI

Almanya'da üretimi devam eden 12 YHT setinden ilki, 04 Aralık 2019 tarihinde Ankara’ya ulaştı,

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı başkanlığındaki heyet tarafından, 14 Kasım'da Almanya'nın Düsseldorf kentindeki Siemens tesislerinde düzenlenen törenle teslim alınan ilk YHT seti, 02 Aralık'ta Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Marmaray’dan geçiş yaparak, Kocaeli, Eskişehir'in ardından Ankara Marşandiz İstasyonu'na varan YHT setinin gümrük işlemlerinin tamamlanmasıyla testlerine başlanacak.

Test sürüşlerinin ardından Şubat 2020'de hizmete alınması planlanan YHT setinin hangi hatta çalışacağı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın onayıyla gelecek günlerde netleşecek.

Yerli Sanayinin de katkısı var

Vatandaşlara konforlu seyahat sağlayacak YHT seti, son teknolojiyle üretildi. Yüzde 90'ı geri dönüştürülebilir malzemeden yapılan sette, Türkiye'de faaliyet gösteren beş Türk firması tarafından üretilen 8 yerli parça kullanıldı.

Engelliler için Braille alfabesi

İhtiyaçlar gözönünde bulundurarak "engelli dostu" olarak dizayn edilen tren setinde, 2 engelli sandalye bağlama yeri ile görme engelli yolcular için Braille alfabesi ile hazırlanan bilgilendirme yazıları yer alıyor. Peronlarda trenlere biniş için engelli rampası ve asansörü de bulunuyor.

Saatte 300 kilometre hıza ulaşabilecek tren setinde 8 vagon yer alıyor. 483 yolcu kapasitesi olan trende, toplam 12 yolcu kapasiteli üç adet  "business loca" hizmet sunacak.

Bu locanın yanı sıra business bölümü, 2 artı 1 oturma düzeninde toplam 45 yolcu kapasitesi barındırıyor.

32 yolcu kapasiteli restoranda sıcak ve soğuk yemek ile içecek satışı yapılacak.

Günlük yolcu sayısı 2020’de 30 bine ulaşacak

Kesintisiz internet erişimi ile cep telefonu ve tabletlere uygun eğlence sisteminin de bulunduğu setlerde, priz ve USB soketleri de yer alıyor.

İkincisinin bu ay teslim edilmesi planlanan tren setlerinin tamamının hizmete alınmasıyla 22 bin olan günlük YHT yolcu sayısının, 2020'de yaklaşık 30 bin, 2021'de 40 bin civarına yükseltilmesi planlanıyor.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ