4. ULUSLARARASI İPEKYOLU İŞADAMLARI ZİRVESİ’NDE DEMİRİPEKYOLU

Trabzon’da gerçekleştirilen “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi” kapsamında “Ulaştırma ve Lojistik” konulu bir konuşma yapan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, kuruluşun faaliyetleri ve BTK demiryolu hattı konusunda bilgi verdi.
29/11/2019 03:00

4. ULUSLARARASI İPEKYOLU İŞADAMLARI ZİRVESİ’NDE DEMİRİPEKYOLU

Trabzon’da gerçekleştirilen “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi” kapsamında “Ulaştırma ve Lojistik” konulu bir konuşma yapan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı,  kuruluşun faaliyetleri ve BTK demiryolu hattı konusunda bilgi verdi.

 “Günde 500 bin yolcu ile Marmaray’da en yüksek yolcu taşıma değerine ulaşıldı”

TCDD Taşımacılık’ın günde 170'i yük treni olmak üzere 830 tren işlettiğini, bu trenlerle günde ortalama 427 bin yolcu, 80 bin ton yük taşıdığını ifade eden Yazıcı; Marmaray'da 20 Kasım 2019 tarihinde 500 binin üzerinde yolcu taşındığını, bu rakamla Marmaray'ın 2013 yılındaki açılışından bu yana en yüksek yolcu taşıma değerine ulaşıldığını söyledi.

 Yazıcı, BTK’nın entegre olduğu Çin'in “Bir Kuşak Bir Yol Projesi”nde 60'tan fazla ülkenin direkt ya da endirekt yer aldığını, 21 trilyon dolarlık bir hinterlandı, dünya nüfusunun 4,5 milyarını ve 900 milyar dolarlık bir yatırımı kapsadığını, Modern İpekyolu Projesi ile Çin'den Avrupa'nın en uç noktasına kadar yaklaşık 14 bin kilometrelik bir koridor oluşturulduğunu ifade etti.

Türkiye’nin bu koridorda Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı ve Marmaray Projesi ile kesintisiz bağlantı sağladığını,  jeopolitik konumu nedeniyle köprü görevi gördüğünü anlatan Genel Müdür Yazıcı, BTK’nın Bir Kuşak Bir Yol Projesi ile entegre olmasıyla hem Türkiye hem bölge ülkelerinde demiryolu taşımacılığı için yeni bir dönemin başladığını söyledi.

"BTK hattında bugüne kadar 300 bin ton yük taşındı"

Dost ve kardeş ülkeler arasındaki ticarete katkı sağlayacak bu hatta bugüne kadar yaklaşık 300 bin ton yük taşındığını belirten Yazıcı, bu rakamın orta vadede 3 milyon ton, uzun vadede ise 6,5 milyon tona çıkmasının hedeflendiğini bildirdi.

Türkiye, Azerbaycan ve Rusya arasındaki işbirliğiyle oluşturulan kuzey-güney koridorunun, Kazakistan-Azerbaycan-Gürcistan güzergahından Türkiye'ye ulaştığını anlatan Yazıcı, Hazar Denizi'nden geçmeyen bu güzergahın, Rusya ile kesintisiz demiryolu ulaşımını mümkün kıldığını bildirdi.

“BTK üzerinden Rusya-Türkiye taşımaları artıyor”

Mersin ile Rusya arasında soğutmalı konteynerlerle yaş sebze meyve taşıması yapıldığını, bugüne kadar 123 vagonla 6 bin 128 ton ihraç eşyası taşındığını, bir seferde yaklaşık 6 gün süren ve haftada bir tren ile başlayan taşımaların, ilerleyen zamanlarda hergün bir tren işletilerek devam ettirilmesinin hedeflendiğini aktardı.

Genel Müdür sözlerine şöyle devam etti:

"Bu koridor kullanılarak Rusya ile Türkiye arasında kısa vadede 1 milyon ton, orta vadede ise 3 ila 5 milyon ton yük taşınması planlanmaktadır. Yine BTK demiryolu hattı kullanılarak Gürcistan demiryollarına ait vagonlarla Erzincan'dan Tiflis'e demir cevheri taşıması gerçekleştirilmektedir. 23 Temmuz 2019'da başlayan taşımalarla bugüne kadar 10 bin 256 ton yük taşınmıştır. Ocak 2019 tarihinden itibaren Çin - Türkiye arasında tarifeli blok konteyner yük trenleri işletilmektedir. Haftada bir kez yapılan blok trenler, Çin-Kazakistan-Azerbaycan-Gürcistan güzergahını takip ederek Türkiye'ye gelmektedir."

“İlk transit tren, Çin-Doğu Avrupa arasındaki 11 bin 500 km mesafeyi 18 günde tamamladı”

Yazıcı, demiryolu tarihinde bir ilkin gerçekleştirildiğine ve Çin'in merkezi Xi'an'dan hareket eden ilk transit yük treninin, Hazar Denizi-BTK demiryolu hattını ve Marmaray'ı geçerek Avrupa'ya ulaştığına dikkati çekerek, "Elektronik aksam taşıyan 42 konteyner yüklü vagondan oluşan 850 metre uzunluğundaki tren, Çin - Çekya arasındaki 11 bin 500 kilometreyi 18 günde kat etmiştir." dedi.

Ahılkelek – Kars ikinci hat geniş hat olarak inşa edilecek”

Yazıcı, BTK demir yolu hattı güzergahında ilerleyecek yüklerin elleçlenmesi amacıyla yapımına başlanan Kars Lojistik Merkezi projesinde yüzde 70 ilerleme sağlandığını, kapasitesinin BTK demiryolu hattıyla 6 milyon 500 bin tona ulaşacağını söyledi.

Yazıcı şunları kaydetti:

"Ahılkelek-Kars arasında ikinci hattın 1520 mm geniş hat olarak inşa edilmesi planlanmaktadır. Türkiye'deki demiryolu açıklığı 1435 mm olduğundan başta Rusya olmak üzere eski Bağımsız Devletler Topluluğu ülke demiryolu idarelerine ait 1520 mm aks açıklığına sahip vagonlar, tekerlek takımları değiştirilmeden doğrudan Kars Lojistik Merkezi'ne gelebilecektir. Bunların dışında, Kazakistan demiryolu şirketi KTZ Express ile imzalanan konteyner acentelik sözleşmesiyle Kazakistan Demiryollarına ait konteynerlerin tahsisi TCDD Taşımacılık tarafından yapılmaktadır. Eylül- kasım döneminde 155 adet Kazak konteyneri, Türkiye ve Kazakistan arasında ihraç taşımasına tahsis edilmiştir."

Türkiye üzerinden Marmaray, 3. Boğaz Köprüsü, BTK demiryolu hattı ile iki kıta arasında kesintisiz demiryolu geçişi sağlandığını vurgulayan Yazıcı, "Sadece Türkiye'nin değil, bölge ülkelerinin de ufkunu açan, vizyonunu genişleten mega projelerin gerçekleştirilmesinde büyük emeği ve desteği olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha şükranlarını sunuyorum" dedi.

 

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ