Doğançay Ripajı ile Ankara - İstanbul YHT Seyahat Süresi Kısalıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Sakarya/ Sapanca-Geyve hattında inşa çalışmaları devam eden ve yüksek hızlı trenlerin seyahat süresini kısaltacak olan Doğançay Ripajı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
26/11/2019 06:00

Doğançay Ripajı ile Ankara - İstanbul YHT Seyahat Süresi Kısalıyor

Doğançay Ripajı ile Ankara - İstanbul YHT Seyahat Süresi Kısalıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Sakarya/ Sapanca-Geyve hattında inşa çalışmaları devam eden ve yüksek hızlı trenlerin seyahat süresini kısaltacak olan Doğançay Ripajı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Turhan, "Üç aşamadan oluşan ve güzergah uzunluğu 14 kilometre olan ripajın, ilk aşamasının 2020 yılı sonunda bitirilerek işletmeye alınması planlanıyor. Böylece Ankara ile İstanbul arasındaki seyahat süresinin 10 dakika kısalması hedefleniyor." dedi.

“Türkiye nüfusunun yüzde 42’si YHT konforu ve rahatlığından faydalanıyor”

Tünelin tüm aşamaları hizmete girdiğinde ise iki şehir arasındaki seyahat süresi 4.5 saatten 4 saate düşeceğini belirten Turhan, YHT işletmeciliğiyle başlatılan kombine taşımacılık sayesinde 13 il ve Türkiye nüfusunun yüzde 42'sinin konforlu ve hızlı ulaşımdan faydalandığını söyledi. 

Bugüne kadar 52 milyonu aşkın yolcuyu ağırlayan YHT ile seyahat eden yolcularda memnuniyet oranının yüzde 98 olduğunu belirten Turhan, YHT işletmeciliğinin toplam 1213 kilometrelik ağda, günde 22 bin ile 25 bin arasında değişen yolcuya hizmet verdiğini dile getirdi. 

“Sipariş edilen 12 adet Siemens setinden ilki gelecek yıl raylarda”

Turhan, 2009'da Ankara-Eskişehir hattıyla başlayan YHT işletmeciliğinin 2011'de Ankara-Konya, 2013'te Eskişehir-Konya ve 2014'te Eskişehir-İstanbul ile Konya-İstanbul hatlarıyla devam ettiğini hatırlatarak, bu hizmetlerin 19 YHT setiyle gerçekleştirildiğini, Siemens'e sipariş edilen 12 tren setinden de ilkinin teslimatının yapıldığını ve gelecek yıl hizmet vermeye başlayacağını aktardı.

Her ay bir set olmak üzere teslimatı yapılacak trenlerin hizmete girmesiyle YHT'lerle taşınan yolcu sayısının daha da artacağını vurgulayan Turhan, Ankara-İstanbul YHT Projesi kapsamında Sakarya'nın Sapanca-Geyve hattında inşa çalışmaları devam eden Doğançay ripajı ile YHT seyahat süresinin kısalacağını kaydetti.

“Doğan ripajı tamamen işletmeye alındığında Ankara-İstanbul YHT seyahat süresi 30 dakika kısalacak”

Turhan, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"YHT ile Ankara-İstanbul hattındaki ulaşımı yaklaşık 30 dakika kısaltacak Doğançay ripajı 3 aşamadan oluşuyor. Uzunluğu 14 kilometre olan ripajın ilk aşamasının 2020 sonunda bitirilerek işletmeye alınması planlanıyor. Böylece Ankara ile İstanbul arasındaki seyahat süresinin, 10 dakika kısalması hedefleniyor. Tünelin tüm aşamaları hizmete girdiğinde iki şehir arasında YHT ile seyahat süresi 4,5 saatten 4 saate düşecek."

Gidiş-geliş uzunluğu 28 kilometre olan ripajda 2 menfez, 8 alt ve üst geçit bulunduğunu ifade eden Turhan, projenin birinci kesiminde tünellerin kazı ve kaplaması ile ana hat ve konvansiyonel bağlantısındaki 5 viyadüğün yapımının tamamlandığını söyledi.

Turhan, üstyapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon çalışmalarında da yüzde 15 ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ