Yeni YHT setlerinin ilki 22 Kasım'da yola çıkacak

Yazıcı:” Planlanan tren setlerinin tamamının hizmete alınmasıyla birlikte, 22 bin olan günlük YHT yolcu sayısı, 2020'de yaklaşık 30 bin, 2021'de ise 40 bin civarına ulaşacak.”
18/11/2019 18:00

Yeni YHT setlerinin ilki 22 Kasım'da yola çıkacak

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Almanya’da üretimi devam eden 12  YHT tren setlerinden ilkinin teslim alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yazıcı, ilk YHT setin, Macaristan, Romanya, Bulgaristan üzerinden yaklaşık bir hafta sürecek yolculuğun ardından Ankara'ya ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

YHT setinin test sürüşlerinin hemen başlatılacağını belirten Yazıcı, "Test sürüşlerinin ardından 1 Şubat 2020'de hizmete alınması planlanan YHT setimizin hangi hatta çalışacağı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Cahit Turhan'ın onayıyla ilerleyen zamanlarda netleşecek." diye konuştu.

YHT setinde Türk firmalarının ürettiği 8 yerli parça da kullanıldı

Vatandaşlarımıza konforlu seyahatler sağlayacak YHT setinin son teknolojiye göre üretiminin yapıldığını dile getiren Yazıcı, yüzde 90'ı geri dönüştürülebilir malzemeden yapılan tren setinde, Türkiye’ de faaliyet gösteren 5 Türk firması tarafından üretilen 8 yerli parçanın kullanıldığını kaydetti.

2020’de günlük YHT yolcu sayısı 30 bine ulaşacak”

Yazıcı, saatte 300 kilometre hız yapılabilen 8 vagondan oluşan trenin, 483 yolcu kapasitesinin bulunduğunu anlatarak, şunları kaydetti: "Business bölümü 2 artı 1 oturma düzeninde, toplam 45 yolcu kapasiteli. Otuz iki yolcu kapasiteli restoranda sıcak ve soğuk yemek ile içecek satışı yapılacak. Kesintisiz internet erişimi olan trenimizde priz de yer alıyor. İkincisinin aralık ayında teslim edilmesi planlanan tren setlerinin tamamının hizmete alınmasıyla birlikte, 22 bin olan günlük YHT yolcu sayısı, 2020'de yaklaşık 30 bin, 2021'de ise 40 bin civarına ulaşacak. Set sayılarının artmasıyla, ekspres seferler düzenleyeceğiz. Bu surette Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul ekspres seferlerindeki süre 30 dakika azalacak."

YHT setlerinin engelli yolcuların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak "engelli dostu" olarak dizayn edildiğini anlatan Yazıcı, "İki engelli sandalye bağlama yeri bulunan trende, görme engelli yolcular için Braille alfabesi ile hazırlanan bilgilendirme yazıları bulunuyor. Peronlarda trenlere biniş için engelli rampası ve asansörü de yer alıyor." diye konuştu.

  

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ