DEMİRYOLU PROFESYONELLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Alanında Avrasya’da tek, dünyada üçüncü büyük fuar olan Eurasia Rail - 7. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı, 2 - 4 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi.
07/03/2017 01:06

DEMİRYOLU PROFESYONELLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Alanında Avrasya’da tek, dünyada üçüncü büyük fuar olan Eurasia Rail - 7. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı, 2 - 4 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi.

Fuarın açılışına, Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, UDHB Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Uluslararası Demiryolu Birliği (UIC) Genel Müdürü Jean-Pierre Loubinoux, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ile UDHB’nin bağlı ve ilgili kuruluşların üst düzey yöneticileri ile çok sayıda yerli yabancı kurum, kuruluşların yöneticileri, temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

30 ülkeden 300 katılımcı firmayı ve 70 ülkeden binlerce profesyonel ziyaretçiyi ağırlayan Fuarın açılış konuşmasını yapan UDHB Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek; 2003 yılından bu yana demiryolu, karayolu, denizyolu ve iletişim olmak üzere 304 milyar TL yatırım yapıldığını, bu yatırımlarda demiryolunun önceliğinin olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:” Uzun yıllar UDH Bakanlığı yapan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım demiryolu yatırımlarının öncüsü ve planlayıcı olmuş ve çok sayıda mega projenin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini sağlamıştır. Bugün ülkemizde demiryolu alanında çok büyük değişimler yaşanmaktadır. Bu projeleri gerçekleştiren tüm demiryolu çalışanları bir devrim yapmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bakan Yardımcısı Coşkunyürek şunları söyledi: “Biz demiryolu yatırımlarını lokomotif yatırımlar olarak görüyor, bu yatırımları artırarak devam ettiriyoruz. Özellikle demiryolu ile denizyolu bağlantılarını sağlayan liman bağlantılarına önem veriyoruz. Tekirdağ ve Filyos bunların en önemlilerindendir. Biz ülkemizde kuzeyden güneye, doğudan batıya önemli koridorlar oluşturuyoruz. Pekin’den Londra’ya demiryolu ulaşımı artık hayal değil. Marmaray ve Bakü- Tiflis- Kars hatları bunu sağlayacak. Marmaray ile günde 219 seferle 180 bin yolcu taşınıyor. Bugüne kadar taşınan yolcu sayısı 185 milyona ulaştı. Biz bu çalışmaları 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere planlıyoruz. 2023 yılına kadar toplamda 8500 km yeni demiryolu yapacağız.”

Milli yüksek hızlı tren, yeni nesil milli elektrikli dizel tren seti, yeni nesil milli yük vagonu çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü ifade eden Bakan Yardımcısı Coşkunyürek, Türkiye'nin 2023 yılı için planladığı 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında demiryolunun sahip olduğu önemi vurgulayarak demiryolunda özel firmaların yük ve yolcu taşımacılığı yapmasının önünü açtıklarını, demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi için çıkarılan yasaya istinaden TCDD Taşımacılık AŞ’yi kurduklarının altını çizdi.

Fuarda çok sayıda konferans düzenlendi

Profesyonel ziyaretçilerin sektörün önde gelen üretici firmalarıyla buluşmasını sağlayan, yenilikleri yakından takip etmelerine fırsat sunan Eurasia Rail 2017, düzenlenen konferans programları  ile sektörel bilgi ve deneyim paylaşımı konusunda önemli bir platform oluşturdu.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, Demiryolu Açık Oturumu’na katılarak 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren fiilen çalışmalarına başlayan TCDD Taşımacılık AŞ hakkında bilgi verdi. Kurt; Şirketin merkezde 15 daire, taşrada 7 merkezde lojistik, yolcu taşımacılığı ve araç bakım olmak üzere 3 birim halinde örgütlendiğini, yaklaşık 10 bin çalışanın olduğunu, 1.213 km’si yüksek hızlı demiryolu hattı olmak üzere toplam 12. 532 km’lik demiryolu ağında yük ve yolcu taşımacılığı yapıldığını belirterek şu bilgileri verdi: “Şirketimizin araç filosunda 19 yüksek hızlı tren seti, 668 lokomotif, 618 yolcu ve  15.393 yük vagonu bulunmaktadır. Bugüne kadar YHT ile 30.6 milyon yolcu taşınmıştır. Halen her gün 170 seferle yıllık 26 milyon ton yük taşıyoruz. 2023 yılında demiryolu payını yolcu taşımacılığında yüzde 10, yükte ise yüzde 15 olarak öngörüyoruz.”

Eurasia Rail, 2019 yılından itibaren İzmir fuar alanında gerçekleştirilecek

Raylı sistemler sektörünün gelişimine katkı sağlayan ve sektöre ışık tutan Eurasia Rail; 2019 yılından itibaren her iki senede bir, daha geniş sergileme alanına sahip olan İzmir’deki  fuar alanında gerçekleştirilecek. Fuarda sektör ile ilgili son gelişmeler ve yenilikler sergilenirken, yine demiryolu ve teknolojileri içeriğine sahip konferans ve seminerler düzenlenecek.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ