AVRUPA DEMİRYOLU VE ALTYAPI ŞİRKETLERİ TOPLULUĞUNDAN ZİYARET

Avrupa Demiryolu ve Altyapı Şirketleri Topluluğu (CER) İcra Müdürü Libor Lochman başkanlığındaki heyet, 17 Şubat 2017 tarihinde TCDD Taşımacılık AŞ’yi ziyaret ederek, CER’in çalışmaları konusunda bir sunum gerçekleştirdi.
21/02/2017 04:20

AVRUPA DEMİRYOLU VE ALTYAPI ŞİRKETLERİ TOPLULUĞUNDAN ZİYARET

Avrupa Demiryolu ve Altyapı Şirketleri Topluluğu (CER)  İcra Müdürü Libor Lochman başkanlığındaki heyet, 17 Şubat 2017 tarihinde TCDD Taşımacılık AŞ’yi ziyaret ederek, CER’in çalışmaları konusunda bir sunum gerçekleştirdi.  

Toplantıya, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Uras ile ilgili daire başkanları ve yöneticiler katıldı.

Genel Müdür Kurt, Lochman ile yaptığı görüşmede demiryolu taşımacılığının serbestleşme sürecine vurgu yaparak şunları dile getirdi:

“1 Ocak 2017’den itibaren, TCDD Genel Müdürlüğü altyapı işleticisi,  TCDD Taşımacılık AŞ ise tren işletmecisi olarak görevlendirildi. Şirketimiz sektördeki diğer operatörlerle rekabet edecektir. Uzun yıllar sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri takip ediyorduk, şimdi Şirket çatısı altında takip ediyoruz ama sorumluluğunuz daha ağırlaştı.   Avrupa standartlarında taşımacılık yapmak için çalışıyoruz ve bunu sağlamak için sektördeki operatörlerle, kurum, kuruluş ve örgütlerle işbirliği yapmaya büyük önem veriyoruz. Bu sebeple CER de işbirliği yapacağımız kuruluşlardan birisidir. Sayın Lochman’ın ziyaretinden büyük memnuniyet duyduk, 2017 yılında CER’in çalışmalarına davet ettiği için de teşekkür ediyorum. “

Lochman ise: ‘Geçmişte UDHB ve TCDD ile reformlar için görüşmeler yaptık. TCDD Taşımacılık AŞ’nin üyemiz olmasından ve yakın işbirliği kurmaktan memnuniyet duyarız. Şirketinizin AB reformları çerçevesinde yaptığı çalışmaları anlatmak ve Şirketinizin tecrübelerini diğer üyelerle paylaşmasını isteriz. Yük ve yolcu taşımacılığında demiryolu payının artırılmasını ve demiryolu faaliyetlerinin aksamadan hızlı yürütülmesini amaçlıyoruz.  Üyelerimizin çıkarları doğrultusunda çalışıyoruz ve üyelerimize her türlü desteği veriyoruz. Şirketinizi de üyemiz olarak görmek isteriz.’’ dedi.

Bilindiği üzere merkezi Brüksel’de bulunan CER;  Avrupa Birliğinin (AB) ulaştırma alanındaki eylem ve hedefleri ile ilgili tüm konularda çalışmalar yapmak, özellikle demiryolu sektörü bakış açısıyla bu meselelerle ilgili sorunları analiz etmek, çözümler üretmek ve çözümlerin uygulanmasını sağlamak, demiryolu taşıma sektörünü ilerletmek ve geliştirmek amacı ile kurulan kar amacı gütmeyen uluslararası birliktir.

Düzenlediği seminer,  çalışma toplantıları, hazırladığı rapor ve incelemeler ile AB karar organları nezdinde üyelerinin ortak çıkarları doğrultusunda girişimlerde bulunmakta ve lobi faaliyeti yürütmektedir.

20 üye ile 1988 yılında kurulan CER’in günümüzde altyapı şirketleri, demiryolu işletmecileri ve onların ulusal birliklerinden oluşan 67 tam üye ve 6 partner olmak üzere toplam 73 üyesi bulunmaktadır. Üyeleri itibariyle AB, EFTA ve AB aday ülkelerini kapsayan coğrafyada bulunan demiryolu ağının yaklaşık yüzde 73’ünü temsil etmekte; demiryolu yük taşımacılığının yüzde 80’ini ve demiryolu yolcu taşımacılığının yüzde 96’sını temsil etme kabiliyetine sahiptir.

Üyeleri AB ülkeleri (28), Norveç, İsviçre ve Moldova, AB’ye aday ve potansiyel aday ülkelerden Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye ile Batı Balkan ülkelerinin şirketlerinden oluşmaktadır. Ayrıca Avusturya, Japonya, Gürcistan, Hollanda, İsviçre ve Macaristan’dan partner şirketleri bulunmaktadır.

CER üyeleri sınıflandırıldığında;  % 33,3 “entegre şirketler”; % 11,6 “altyapı yöneticileri”; % 11,6 “yolcu işletmecileri”;  % 18,8 “yük işletmecileri”; % 14,5 “yolcu ve yük işletmecileri”;  % 7,2 “ulusal birlikler”;  ve % 2,9 “diğer” şeklindedir.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ