ULAŞIMDA ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI YAPILDI

Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi Harekete Geçme Çalıştayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan‘ın katılımıyla 26 Haziran 2019 tarihinde The Ankara Otel’de gerçekleştirildi.
25/06/2019 21:00

ULAŞIMDA ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI YAPILDI

Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi Harekete Geçme Çalıştayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan‘ın katılımıyla 26 Haziran 2019 tarihinde The Ankara Otel’de gerçekleştirildi.

2003 yılından beri ulaşım ve iletişim alanında gerçekleştirilen gelişmeler sonucunda bugün bu projelerin hayata geçirilebildiğine dikkat çeken Turhan,  bakanlığında 2012 yılında engelli hizmetlerinin koordinasyonu için Engelli Hizmetleri Dairesinin kurulduğunu ancak çok daha öncesinden başlayarak ulaşım ve iletişim hizmetleri alanında erişilebilirlikle ilgili çok sayıda faaliyet yürüttüklerini belirtti.

"Yüksek hızlı trenlerde engellilere uygun tasarımları hayata geçirdik"

Bakanlığın hizmet alanlarında erişilebilirlikle ilgili çok sayıda çalışma bulunduğuna işaret eden Turhan, şöyle konuştu:

"Külfet değil, elzem olduğunu düşündüğümüz düzenlemelerimizle ve çeşitli alanlardaki avantajlı tarifelerimizle uzun yıllardır bu konular üzerinde çalışıyoruz. Gar ve istasyon binalarının engellilere uygun hale getirilmesi için platform, rampa, özel gişeler ve engelli yardım noktaları yaptık. Marmaray ve yüksek hızlı trenlerde (YHT) engellilere uygun tasarımları hayata geçirdik.”

“ Engelli vatandaşlara ücretsiz ulaşım”

Akıllı telefon veya kameralı bilgisayarı olan işitme engelli vatandaşların bir link üzerinden trenle ilgili hizmet almalarının mümkün olduğuna dikkat çeken Turhan,” Engellilik oranı yüzde 40 ve üzeri olan yolcunun sadece kendisi, engellilik oranı yüzde 50 ve üzerinde olan ağır engelli yolcunun da kendisi ve refakatçisiyle ücretsiz olarak seyahat edebilmesine imkan tanıdık. Bu sayede geçen yıl YHT ve ana hat bölgesel trenlerde 1 milyon 100 bin engelli vatandaşımız yolculuk etti." diye konuştu.

“Yapılan çalışmalarla engelliler toplumsal yaşama daha fazla katılmaya başladı”

Turhan, bu proje ile farklı statü ve farklı işkolundaki kişilerin uyumlu çalışmasıyla ulaşım ve iletişimde erişilebilirlik konusunda farkındalığın oluşturulmasında çok önemli adımlar atıldığını, farkındalığın artırılması ile sakat, özürlü vb. kavramlar yerine engelli ibaresinin aldığını, yapılan çalışmalarla engellilerin toplumsal yaşama daha fazla katılımının sağlandığını ifade etti.

“Erişilebilirlik alanında farkındalığı artırmayı hedefliyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Erol Yanar ise iletişim ve istişarenin bu projenin en temel yapı taşı olduğunu belirterek, çeşitli bakanlıklardan sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetimlere, üniversitelere kadar çok sayıda kurum ve kuruluşların ortak çalışma içerisinde bulunduğunu söyledi. Yanar, projeyle erişilebilirlik alanında farkındalığı artırmayı ve bu konudaki yol haritasını oluşturmayı hedeflediklerine işaret ederek, farkındalığın herkes tarafından özümsenmesi için sahadaki personele eğitim vermek amacıyla 160 kişilik eğitici aday kadrosu oluşturduklarını bildirdi.

“ Erişilebilirlik en temel insan hakkı”

AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo da Türkiye'nin bu tarz projelere artan bir ivmeyle destek verdiğini belirterek, projenin hayata geçirilmesinin kolay olmadığını, özellikle ulaşımda erişilebilirlik konusunda toplumda ve tüm kurumlarda farkındalık seviyesinin hala düşük olduğunu, ancak ulaşımda erişilebilirliğin en temel insan haklarından biri olduğunu vurguladı.

“ Evden kamusal alanın her yerine ulaşılması çok önemli”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, çalıştayı kurum olarak çok önemsediklerini dile getirerek, engellinin bağımsız şekilde evinden sosyal ve kültürel aktivitelerin yapıldığı merkezlere kolay bir şekilde erişmesi gerektiğini kaydetti.

“ Demiryolu ve havayolunda çok rahatız”

Türkiye Sakatlar Federasyonu Başkanı Yusuf Çelebi de ulaşım konusunda havayolları ve demir yollarında çok rahat hareket ettiklerini ancak karayollarında istenen noktaya varmak için henüz vakit olduğunu söyledi.

Treni uğurladı

Bakan Turhan, konuşmaların ardından projeye katkıda bulunan isimlere plaket takdim etti. Bu kapsamda, yüzme şampiyonu Sümeyye Boyacı, engel tanımayan müzisyenler olarak anılan Aşk Olsun Müzik Grubu üyeleri ile engelli balet Mehmet Sefa Öztürk'e plaket verildi.

Turhan, törenin ardından yüksek hızlı trenle Konya’ya gidecek yaşlı ve engellilerden oluşan bir grubu uğurladı.

Törende, yüzmede dünya şampiyonu olan Sümeyye Boyacı da iki kolu olmadan elde ettiği başarıları anlattı.

Bakan Turhan, Boyacı'nın dünya çapında elde ettiği başarısıyla yaygınlaşması istenen farkındalık meşalelerinden birini yine kendi çabasıyla yaktığını ifade etti.

Aşk Olsun Müzik Grubu ve Mehmet Sefa Öztürk, Ankara Tren Garı’nda dans ve müzik gösterisi sundu.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ