“TCDD TAŞIMACILIK DOĞUNUN YENİ YILDINIZINI İLK SEFERİNE ÇIKARTTI”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının işbirliği doğrultusunda hazırlanan Turistik Doğu Ekspresi, 29 Mayıs saat 19.55’'te tarihi Ankara Garı'nda gerçekleştirilen törenle ilk seferine uğurlandı.
13/06/2019 18:00

“TCDD TAŞIMACILIK DOĞUNUN YENİ YILDINIZINI İLK SEFERİNE ÇIKARTTI”

Törene; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcıları Nadir Alparslan ve Özgül Özkan Yavuz,  İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve İran Demiryolları Genel Müdürü Saeid Rasouli,  Sivas Milletvekili Habib Soluk, Kars Milletvekili ve eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Erzincan Milletvekili ve TCDD eski Genel Müdürü Süleyman Karaman ve diğer Milletvekilleri katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı konuşmada, 2023 turizm hedeflerini revize ettiklerini ve hedefi yakalayabilmek için turizmin tüm illere yaygınlaştırılmasını ve çeşitlendirilmesini istediklerini söyledi. Ersoy sözlerine şöyle devam etti; "Bakanlık olarak hem turizmi çeşitlendirmek hem de 81 ile yaygınlaştırmak istedik. Dünyanın birçok yerinde çok ünlü turistlik tren seferleri var. Bu proje 50 noktada birer ikişer dakika durmak yerine, gidişte 3 ve dönüşte 2 noktada uzun süreli durarak, sadece Kars'ın değil ara noktalardaki il ve ilçelerin de turizmden tam anlamıyla faydalanmasını sağlamak için geliştirildi. Tren yolcularımız, uzun konaklama sürelerinde, hem bölge acentalarının hem de tur operatörlerinin organize ettiği turlarla buraları da çok detaylı gezme şansına sahip olacaklar, oranın gastronomisini yakalayacaklar, alışveriş imkânı bulacaklar”

Ersoy, böylelikle turizmin gelişmesine büyük katkı sağlanacağının altını çizerek, "Tam anlamıyla bir turizm ekspresi olduğundan amacımız belli bir süre sonra bunu yabancı turiste de kazandırabilmek. Amacımız, yerli turist için popüler olan bu yolculuğun zaman içinde yabancı turist ve tur operatörleri arasında da popüler olmasını sağlayabilmektir. Yani yerli ve yabancı turiste hizmet eden bir sefer haline getirmek." diye konuştu.

"Komşu ülkelere de giden seferler haline getirmek için çalışacağız"

Ersoy, bunun bir başlangıç olduğunu, zamanla daha ileri aşamalara geçileceğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Sayın Ulaştırma Bakanımız ile konuştuk. Şu andan itibaren gün aşırı hareket ediyor ve 2 vagon daha alma kapasitesi var. İlk etapta, talep geldiği sürece 2 vagon ilave edilecek ve daha sonra günlük sefere dönüştürülecek. Belli bir süre sonra da başka sefer noktalarını devreye alacağız. İnşallah Turistik Van Gölü Ekspresi, sonrasında Turistik Diyarbakır Ekspresi gibi yeni rotaları da katacağız. Yıl içinde bunları oturtmayı planlıyoruz. Komşu ülkelerle bu turistik tren seferlerini nasıl bağlayacağımızı planlayacağız. Turistlik tren Türkiye ile sınırlı kalmasın istiyoruz. Üçüncü aşamada, bunu komşu ülkelere de giden tren seferleri haline nasıl getiririz diye çalışacağız." ifadelerine yer verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun yaptığı konuşmada demiryollarına yapılan yatırımın Türkiye’yi dünya markası haline getireceğine inandıklarını kaydederek söz konusu trenin yenilikçi bir anlayışla diğer hatlara da uygulanabileceğini belirtti. Dursun hem vatandaşların hem demiryolcuların ilgi ve emeklerinin kendilerini memnun ettiğini demiryolu atımlarının devam edeceğini söyledi. Trenin güzergâhı ve yolculuk sürelerinden de bahseden Dursun, Turistik Doğu Ekspresi Treni’nin ortaya çıkışındaki katkı ve gayretlerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na teşekkür etti.

Turistik Doğu Ekspresinin Rotası Dünyanın en güzel 4 demiryolu rotasından biri

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan, dünyanın en güzel 4 demiryolu rotasından biri olan ve baştanbaşa güzelliklerle dolu bir coğrafyada seyahat olanağı sunan “Turistik Doğu Ekspresi”nin yolcularıyla buluşacağı ilk seferine uğurlama törenine hoş geldiniz dedi. Arıkan sözlerine şöyle devam etti; “Sefere başladığı 1949 yılından beri, dünyanın etrafını yaklaşık üç bin kez dolaşacak kadar yol kat eden Doğu Ekspresi, Ankara – Kars arasında 16 milyon insanımıza hizmet vermiştir. Son yıllarda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüzün çalışmaları ile doğa tutkunları ve gençlerin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar sonucu yurt içinde ve yurt dışında oldukça popüler olmuş ve talep patlaması yaşanmıştır” dedi.

Arıkan, “Özellikle Turizm amaçlı seyahat taleplerinin karşılanması amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucu, yepyeni bir konsept ile tamamen turizm odaklı Turistik Doğu Ekspresini, sizlerin huzurunda vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz” ifadelerine yer verdi. Arıkan ayrıca 29 Mayıs’ın önemine dikkati çekerek İstanbul’un Fethini hatırlattı. Arıkan Böyle anlamlı bir günde trenimizi uğurlamak çok ayrı bir güzellik oldu dedi.

"Konvansiyonel yolcu trenlerimize talepler artmaktadır"

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleri ve hükümetin desteğiyle, demiryollarının 2003 yılından beri uygulanan demir yolu öncelikli ulaştırma politikalarıyla büyüyüp geliştiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ve diğer katılımcılar, "Turistik Doğu Ekspresi" yazılı tabelayı imzaladı. Ayrıca Bakan Ersoy, törende sefere ilk bilet alan yolcuya da hediye verdi.

Daha sonra Turistik Doğu Ekspresi, ilk seferine uğurlandı.

Turistik Doğu Ekspresinin Kapasitesi 120 kişi

Ankara'dan pazartesi, çarşamba ve cuma; Kars'tan da çarşamba, cuma ve pazar günleri işletilecek tren, Ankara'dan saat 19.55'te, Kars'tan saat 23.55'te hareket edecek.

Tren, yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilmeleri için Ankara'dan Kars yönüne gidişte Erzincan, İliç ve Erzurum; Kars'tan Ankara yönüne gelişte ise Sivas'ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında bir süre bekleyecek. Ankara-Kars arasındaki parkurunu, 32 saatte tamamlayacak Turistik Doğu Ekspresi, 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan oluşuyor. Tamamı yataklı vagondan oluşan tren 120 yolcuya kadar hizmet verebilecek. Bilet fiyatı ise 1 odada tek kişi seyahat edilmesi durumunda 400 lira, iki kişi seyahat edilmesi durumunda ise kişi başı 250 lira olarak belirlendi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ