ANKARA-KARS HATTINA TURİSTİK AMAÇLI YENİ BİR TREN GELİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara-Kars hattında sefere konulması planlanan 'Turistik Doğu Ekspresi' ile ilgili açıklamalarda bulundu.
24/04/2019 05:06

ANKARA-KARS HATTINA TURİSTİK AMAÇLI YENİ BİR TREN GELİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara-Kars hattında sefere konulması planlanan 'Turistik Doğu Ekspresi' ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“ Gün aşırı sefer, 120 yolcu kapasiteli”

Turhan, Doğu Ekspresi’ne kardeş olacak yeni trenin 9 vagondan teşkil edileceğini ve gün aşırı sefer yapması planlanan trenin 120 yolcu kapasiteli olacağını belirtti.

Trenin Ankara-Kars arasında tarihi ve turistik yerleri ziyaret edecek şekilde duracağını ve duruş yerlerinin planlamasının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yapılacağını kaydeden Turhan, yeni trenle birlikte Doğu Ekspresi'nin kullanılmaya devam edeceğini belirtti.

“ Doğu Ekspresi’nin yataklı vagonlarından yeni bir tren, “Turistik Doğu Ekspresi” teşkil edildi”

Dünyanın en güzel ilk dört tren rotasında sefer yapan Doğu Ekspresi'nin, özellikle gençler, doğa tutkunları, fotoğraf çekmek isteyen gruplar başta olmak üzere her yaştan yolcuya ekonomik fiyatlarla yüksek kalitede hizmet sunduğunu belirten Turhan, şöyle konuştu:

“Artan talebin değerlendirilmesi ve vatandaşlara daha iyi hizmet sunulması amacıyla Doğu Ekspresi'nin yataklı vagonlarından Ankara-Kars-Ankara arasında işletilmek üzere turizm amaçlı yeni bir tren teşkil edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının talepleri doğrultusunda, Ankara-Kars-Ankara arasında işleyecek Turistik Doğu Ekspresi;  2 hizmet vagonu, 1 yemekli vagon, 6 yataklı vagon olmak üzere 9 vagondan oluşacak ve toplam 120 yolcu kapasitesine sahip olacak.”

Turistik Doğu Ekspresi’nin gün aşırı işletilmesinin, Ankara'dan 20.00, Kars'tan 23.00 civarında hareket etmesinin planlandığını belirten Turhan, trenin Sivas, Divriği, Erzurum ve Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı Bağıştaş köyü gibi noktalarda durması ve yolcuların gezdirilmesine yönelik trafik planı ile fiyatlamaya yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ